תרופה נסיונית עשויה לשמור על כליה מושתלת בריאה ליותר זמן

 
תרופה נסיונית עשויה לשמור על כליה מושתלת בריאה ליותר זמן - תורגם מאתר aakp
 
מחקר שפורסם בסוף אוגוסט 2005, מראה שכליות מושתלות מחזיקות מעמד, פי שלושה עד ארבעה יותר, כאשר הן מטופלות בתרופה הנסיונית "בלאטספט" – Belatacept, שפותחה ע"י Bristol-Myers Squibb Co., במקום התרופהציקלוספורין - Cyclosporine.
בניסוי על 218 מושתלים ב-22 מרכזים רפואיים בצפון אמריקה ובאירופה, נמצא שבחצי השנה שלאחר ההשתלה - הקריטית לאפשרות דחיה – בשימוש בשתי התרופות הנ"ל, קצב הדחיה היה זהה. אך לפי המחקר המדובר, שפורסם ב-New England Journal of Medicine, בדיקות הראו שהשתלים תיפקדו טוב יותר, בשימוש התרופה הנסיונית בלאטספט.
עורכי ה-New England Journal of Medicine, ציטטו את החוקרים: "..נצטרך יותר ניסיון עם הבלאטספט, לפני שנמליץ על שימוש קבוע במקום הציקלוספורין..". "ציקלוספורין נותן תוצאות מצוינות לטווח קצר. הבעיה היא כי לטווח ארוך משך 10השנים האחרונות, למרות כל התרופות החדשות שאושרו למושתלים, אנו רואים רק שינוי קל בטווח הארוך, בשיפור אורך חיי השתלים," אמר בראיון ל- Reuters Health, פלאביו וינצנטי, שעומד בראש צוות המחקר. המחקר עדיין לא העריך שיפור חיי שתלים לטווח הארוך. המחקר נועד רק לשם השוואה בין שתי התרופות, הציקלוספורין והבלאטספט, לטווח הקצר. חוקרים מצאו ששתי התרופות גרמו למושתלים נטיה לזיהומים וכנראה גם לגידולים. ולמרות שיותר מקבלי ציקלוספורין נוטלים גם תרופות נגד יתר לחץ דם וכולסטרול, תוצאות בדיקות לחץ הדם והכולסטרול של מקבלי הבלאטספט היו דומים או נמוכים מעט.