תקווה חדשה לחולי אי ספיקת כליות

 
אן ארבור, מיאמי USA
בניסוי ראשון ומביא תקווה, השתלת כליה חיה-מלאכותית ((Bioartificial Kidney בבני אדם, של מתקן בעל יכולת להציל חיי חולי אי-ספיקת כליות חריפה.
אוניברסיטת מישיגן - University of Michigan - Health system
תרגום ראשון / יפעת גדות, כתבת לענייני מדע
 
כאשר שלבים I/II של המחקר נועדו ראשית, לעצב מתקן בטוח לשימוש על בני אדם, התוצאות הראו שיפור בתפקוד הכליה. החולים שהוכנסו לניסוי, עמדו בפני סיכוי של 86% למות בבית החולים. 6 מ- 10 חולים החזיקו מעמד מעבר ל- 30 יום אחרי הטיפול בכליה החיה-מלאכותית, המחקר פורסם באוקטובר ע"י היומון Kidney International.

"התוצאות הללו מראות שהתאים הבוגרים שפותחו לצורך הניסוי מתקבלים אצל חולים בעלי אי-ספיקה כליתית, ואצל חלקם נראה שיפור בתוצאות הקליניות. מחקר זה, קטן ככל שיהיה, הספיק כדי לפנות אל הרשות הפדרלית ה- FDA, כדי שתסכים להרחבת שלב II בניסוי לפיתוח סליל התאים - * RAD, שהוא המפתח לכליה החיה-מלאכותית." לדברי ראש צוות המחקר פרופ. דיוויד הומס אוניברסיטת מישיגן - בי"ס לרפואה.

לשלבים I/II של הניסוי נאספו 10 חולי אי ספיקת כליות חריפה עם סיבוכי מחלות אחרות, הכוללים ספסיס, כשלים גופניים אחרים, אי-ספיקה נשימתית מחמירה וסיבוכי ניתוחים. כל חולה קיבל טיפול בסליל התאים. לכמה חולים הופסק הטיפול בגלל תגובות של ירידת סוכר - HYPO או ספירת דם נמוכה, או סיבוכים עקב המחלות הנוספות.

הכליה החיה-מלאכותית מכילה סליל המסנן דם כמו בטיפול דיאליזה. הסליל מחובר למתקן המחקרי, הכולל סיבים עם תאי כליה חיים. התאים האלה אמורים לאזן את המלחים הסוכר והמים כמו כן לייצר מולקולות עבור המערכת החיסונית הדרושים לגוף להלחם בזיהומים.

טיפול ע"י מכונת דיאליזה רגילה, אמנם מסנן חומרים לא רצויים מנוזל הדם, אך אינו מסוגל לייצר את אותם מולקולות עבור המערכת החיסונית, מה שעושים תאי הכליה החיים. הטיפולים הרגילים באי-ספיקה כלייתית, ואפילו השתלות - נחשבים לטיפולים מוגבלים.

צוות המחקר בראשות הומס החלו בפיתוח לפני כעשר שנים ועסקו בניסוי המתקן על חיות. בשנת 1999, הם גילו את התאים המשמשים היום לסליל ה- RAD, ועסקו בניסויים מטבוליים בדם מבני אדם שחולים באי-ספיקה כלייתית.

בסופו של התהליך, מאמינים החוקרים כי המתקן עם סליל התאים, ניתן יהיה להשתלה בחולי אי-ספיקה כלייתית לזמן ארוך במקום כליה, אך כמובן שדרושה כמות ניסויים רבה לפני שאפשר יהיה להגיד כי המחקר נגמר, וניתן לשימוש כטיפול סטנדרטי.

עתה עובדים, גם במישיגן וגם בקליבלנד, מהנדסים בשיתוף עם המחקר על מנת למזער את המתקן כדי שיוכל להישתל בתוך גוף החולה. כעת המחקר בשלב II, מעסיק חוקרים ב- 6 מרכזים רפואיים, בשיתוף עם חברתNephros Therapeutics Ltd, ותקוות החוקרים היא להכין מתקן בטוח לשימוש בבני אדם עד סוף 2005. החוקרים מחפשים מתנדבים להמשך הניסויים, ועדיין המתקן אינו בר השתלה.
 
סליל התאים RAD, מפותח לשימוש מסחרי עתידי ע"י Nephros Therapeutics Ltd.
 
המאמר נבחר לפרסום ע"י המערכת.