תוספי סידן מעלים הסיכון להתקף לב ב-30% - ד"ר איתי גל

 
 
תוספי סידן מעלים הסיכון להתקף לב ב-30%
קשישים רבים נוטלים תוספת סידן למניעת אוסטאופורוזיס. סקירה מחקרית חדשה, המסכמת 11 מחקרים הכוללים 12 אלף מטופלים, מגלה: תחליפי סידן מגבירים משמעותית את הסיכון להתקף לב, ללא קשר לגיל המטופלים, מינם או סוג תחליף הסידן
ד"ר איתי גל – פורסם ב-01.08.2010
 
כדורי סידן הם מנת חלקם של מבוגרים וקשישים רבים למניעת אוסטאופורוזיס, אולם סקירה מחקרית חדשה מגלה כי תחליפי הסידן מגבירים בעשרות אחוזים את הסיכון להתקף לב. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת היוקרתי British Medical Journal.

סיכון ללא הבדל גיל או מין
צוות החוקרים מאוניברסיטת אוקלנד שבניו זילנד וחוקרים נוספים מרחבי העולם, בדקו 11 מחקרים קודמים שכללו 12 אלף מטופלים. מהממצאים עלה כי תחליפי הסידן הביאו לעלייה בסיכון ללקות בהתקף לב בשיעור של 30%.
עוד נמצאה עלייה קלה בסיכון התמותה ובסיכון ללקות בשבץ מוחי. הקשר הזה בין הסידן לבין הסיכון הבריאותי היה עקבי לאורך כל המחקרים ולא היה קשור לגיל המטופלים, מינם או סוג תחליף הסידן.
מחקרים קודמים הראו כי תוספת סידן במזון אינה מגבירה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, ומכאן הסיקו החוקרים כי הסיכון קשור לנטילת טבליות סידן. במאמר נלווה ציינו חוקרים כי בלא קשר לסיכון להתקפי לב, טבליות סידן אינן יעילות בהפחתת הסיכון לסבול משברים בכל גיל.

מחלה נפוצה, גם בישראל
סידן חיוני לצמיחה והתפתחות עצמות השלד, בניית מסת עצם חזקה בשנות הבגרות, שמירה עליה בהמשך החיים והקטנת הסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס. חוסר בסידן עלול לפגוע בתפקוד השרירים, מערכת העצבים ויתר מערכות הגוף. הסידן משתתף פעיל גם במנגנון התכווצות השרירים, לחץ הדם, תהליכי קרישת דם
והפרשת הורמונים ואנזימים לעיכול. כמו כן, הוא מעביר דחפים עצביים ומסייע לבניית שיניים.
בישראל כ-200 אלף גברים ונשים הלוקים באוסטאופורוזיס. האוסטאופורוזיס, המכונה "המחלה השקטה", אינה מלוווה בסימפטומים חיצוניים ולמעשה אינה כואבת עד להתרחשות השבר הראשון בעצם.
המחלה באה לידי ביטוי באיבוד מסת העצם הנגרמת כתוצאה מפגיעה בשלד החלבוני הבונה את העצם וירידה במינרלים בתוכה. דלדול זה במסת העצם גורם לפריכות ולעיוותים בעצם, לכאבים ואף לשברים. נשים וגברים רבים אינם מאובחנים בזמן ולא זוכים לטיפול נאות במשך שנים עד להופעת השברים.