תולדות העמותה לספורט מושתלי איברים

 
מטרותיה והישגיה של העמותה
 
הפדרציה העולמית לספורט מושתלים- W.T.G.F
לפני כ-27 שנים הקימה קבוצה מצומצמת של רופאים ומושתלי איברים את הפדרציה העולמית לספורט מושתלים , World Transplant Games Federation, כמפעל הומניטרי-רפואי-ספורטיבי רב חשיבות. בין הרופאים היה פרופ' פפרמן שעסק באותה תקופה בהשתלות כליה.
הפדרציה מורכבת מעמותות לאומיות של שישים וחמש מדינות מכל היבשות. הגוף המנהל הוא המועצה, council, אשר נבחרת על ידי נציגי כל המדינות החברות בפדרציה. תקנון הפדרציה, החוקים הספורטיביים והאתיים, זהים לאלו של הוועד האולימפי העולמי. הפדרציה נהנית מחסות רשמית של הוועד האולימפי אשר הוענקה לה על ידי נשיא הוועד האולימפי, מר חואן אנטוניו סמארנג'.
בשנות קיומה ארגנה הפדרציה 15 תחרויות עולמיות במתכונת אולימפית שהתקיימו במדינות שונות. אנגליה, הולנד, ארצות הברית, אוסטריה, קנדה, סינגפור, הונגריה, אוסטרליה, יפן ועוד. באולימפיאדות השתתפו בין 900 ל-1500 ספורטאים מושתלים. הפדרציה, והמשחקים האולימפיים שהיא מארגנת, מיועדים למושתלי כל האיברים, (מושתלי- כליה, לב, כבד, לב-ריאה, לבלב ומח-עצמות).

העמותה לספורט מושתלי איברים בישראל
לאחר שהוקמה והתבססה הפדרציה העולמית (W.T.G.F), יזם פרופ' פפרמן את הקמת העמותה לספורט מושתלי איברים בישראל. העמותה נרשמה כחוק אצל רשם העמותות, (עמותה מספר
58-012-974-0), והיא מסונפת לפדרציה העולמית.
לאחר מותו של פרופ' פפרמן הוחלט, באסיפה הכללית ב- אוגוסט 2004, לקרוא לעמותה על שמו.

מטרות הפדרציה W.T.G.F. והעמותה הישראלית
  • לעודד פעילות ספורטיבית של אנשים אשר עברו השתלת-איברים. פעילות גופנית אינה רק אפשרית, אלא היא תוספת חשובה לבריאותו הגופנית של המושתל והיא מרכיב חיוני בשיקום הנפשי של אנשים אשר היו קודם להשתלה במצב-אנוש ואף בסכנת-חיים.
  • לקיים תחרויות ספורט בהיקף עולמי שיהוו כלי-הסברה בהצגת נושא השתלות האיברים לפני הציבור, ככלי להחזרת חולים אנושים לחיים בריאים ומלאי חדווה.
  • לקיים בארץ ימי ספורט, לארגן קבוצה ולהשתתף בצעדת ירושלים המסורתית.
  • להשפיע על דעת הקהל ולגרום לעלייה בנכונות לתרום איברים לצורך השתלה. במחקרים שבוצעו באנגליה, באוסטרליה ובצרפת אכן נמצאה עלייה משמעותית בתרומת איברים להשתלה לאחר קיום אולימפיאדות שם.
מטרה זו, של הגדלת מספר תרומות האיברים, עומדת בראש סולם העדיפויות של הפדרציה העולמית והעמותה הישראלית. ומטרה זו, כאמור, הולכת ומתממשת, למרבה הסיפוק והשמחה שלנו.

ייצוג המדינה והישגים ספורטיביים
העמותה הכינה ושיגרה משלחות של ספורטאים-מושתלים ל-14 אולימפיאדות. מספר המשתתפים במשלחות ישראל נע בין 5 ל-10 ספורטאים. במשך השנים זכו נבחרות ישראל ביותר מ-10 מדליות זהב, 6 מדליות כסף ומספר מדליות ארד.(מהכרות רבת השנים עם הספורט הישראלי, לא ידוע על משלחת ישראלית אחרת שזכתה להישגים מרשימים כאלה, יחסית לגודלה, למעט, אולי משלחות הנכים). בכל אחת מהאולימפיאדות בהן השתתפנו הייתה הופעתנו מכובדת ומרשימה, ואנו נחשבים לאחת הנבחרות האמינות והמכובדות. ומעל-לכל, ההשתתפות באולימפיאדות זיכתה את המושתלים שלקחו בהן חלק בחוויה של חדווה ואושר, ומפגש מרגש עם מושתלים מכל העולם.

מימון, תמיכה וחסות
  • העמותה פועלת בהתנדבות מלאה. מעולם לא שולם ולו שקל על משכורות או קניית שירותים. יש ופעילות ממומנת מכיסם של הפעילים (טלפונים, דואר וכו').
  • לאחרונה נוספה לנו מטרה חדשה: לאחר מאמצים לא פשוטים הצלחנו להתקבל גם לאולימפיאדה האזורית האירופאית (ואין צורך לתאר את הקשיים מחד ואת החשיבות שבדבר בימים אלה מאידך). לקיחת חלק בפעילות זו דורשת כמובן תוספת מימון משמעותית.
  • העמותה לא זכתה לכל סיוע או חסות מאף גורם ממשלתי, בשל האופי הייחודי של פעילות ספורטיבית-בריאותית-הומניטרית זו, הועברה האחריות ממשרד ממשלתי למשרד ממשלתי, בטענה שפעילות העמותה לספורט מושתלים היא של המשרד האחר.
  • המימון שהשגנו במשך כל השנים לצורך קיום העמותה וסבסוד המשלחות היה בלתי קבוע ובלתי מספיק, לעיתים הייתה ההתרמה כרוכה באי-נעימות, תסכול ואף עלבון.
  • תרומות לעמותה מוכרות על ידי מס הכנסה לצורך זיכוי במס.

לסיכום:
במשך למעלה מעשרים שנה ברציפות ובעקביות מממשת העמותה לספורט מושתלי איברים בישראל, מפעל הומניטרי-רפואי-ספורטיבי רב ערך ועתיר הישגים ספורטיביים וייצוגיים.
הערך המוסף הייחודי למפעל זה הוא הגברת המודעות לתרומת איברים להשתלה.

לאה אופיר-פפרמן
יו"ר העמותה לספורט מושתלי איברים בישראל