שאלות ותשובות - ד"ר רחמימוב

 
שאלה:
יש לי 100% נוגדנים ומעוניינת לעשות השתלה.האם מישהו שמע או עשה השתלה מסוג זה
אשמח לקבל מידע נוסף


תשובה:
המשמעות של 100% נוגדנים היא שיש לך נוגדנים כנגד מערכת סווג הרקמות של רב האוכלוסייה ולכן קשה מאוד למצוא לך כליה להשתלה. קשה- אבל לא בלי אפשרי!
האפשריות שלך הן: להמתין להשתלה מנפטר דבר שיכול לקחת הרבה שנים אבל היו אנשים כמוך שנמצאה להם לבסוף כליה מתאימה מתרומת נפטר.
אפשרות נוספת היא לנסות להביא תורמים חיים. האפשרות הטובה ביותר היא אחים או אחיות שלך שחלקם יכולים להיות זהים במערכת סווג הרקמות ולכן לא יהיו לך נוגדנים כנגדם .
אם אין לך אחים או אחיות מתאימים ניתן לעשות בדיקת הצלבה עם תורמים אחרים ואם ימצא תורם שההצלבה כנגדו חלשה ניתן לטפל טיפול מוריד נוגדנים על ידי פלסמה פרזיס, אימונוגלובולינים ולעיתים גם ריטוקסימב. הטיפול הופך את ההצלבה החיובית לשלילית ואז ניתן להשתיל.

 
שאלה:
בני בן ה 22 עבר בדיקת ביופסיה לכליה והאבחנות בבדיקה הן:אי ספיקת כליות כרונית מתקדמת עם גלומרולים סקלרוטים,פגיעה טובולרית קשה אטרופית ונקרוטית,אשמח לקבל פירוש והסבר ומשמעות לשפה הרפואית הנ"ל.בשיחה עם רופאו של בני הבנתי שמצב הכליות קשה,
בתודה והערכה מקרב לב


תשובה:
לצערי זה אומר שהמבנה המיקרוסקופי של הכליה מצולק מאוד . במצב כזה כבר לא ניתן לדעת מתוך הביופסיה מה הייתה המחלה שפגעה בכליה
 
שאלה:
למושתלים שמשתמשים במגה גלופלקס - אם יש פה כאלה שלוקחים על בסיס קבוע וממושך את התכשיר הזה , אני מבקשת מכם לדעת האםאתם ביררתם קודם השימוש אצל הנפרולוג שלכם ומה הייתה תגובתו לכך מבחינת פגיעה בכליה המושתלת ?אודה לך אם תכתבו את התגובה שלו לכך .ועד כמה לדעת המשתמשים הקבועים התכשיר הזה באמת יעיל לפרקים

תשובה:
מגה גלופלקס והתכשירים הדומים לו לא דווחו כגורמים לפגיעה כליתית .אבל ,לא מצאתי אף מאמר שבדק את השאלה הזו באופן ישיר (השווה את התפקוד הכליתי בין אילו שקיבלו לאילו שלא קיבלו את התרופה )כך שאי אפשר להיות לגמרי בטוחים.
מספר מטופלים שלי לקחו מגה גלופלקס או תכשירים הדומים ולא הייתה בעיה.
לגבי יעילות יש מחקרים סותרים בספרות . בשני מאמרים בעיתונים רפואיים חשובים מאוד שקראתי לא נמצאה יעילות מבחינת ההשפעה על הכאב או על הנזק המפרקי.אבל יש מאמרים שמוכיחים ההפך. אני מציעה שתתייעץ עם אורטופד.(ותזכיר לו שאסור לך לקחת אף תרופה מהקבוצה של נוגדי דלקת לא סטרואידלים- ברופן, נקסין, אדביל וכדומה).
 
שאלה:
שמעתי שדיברו על כך הבוקר בערוץ 2 ,שבארה"ב מנסים לפתח תרופה שתעכב את התפתחות הציסטות.מישהוא יודע על כך פרטים נוספים ?

תשובה:
יש מספר תרופות בפיתוח . שתיים מהן הסירולימוס- רפמיון והאברולימוס – סרטיקן משמשות אותנו כטיפול נגד דחייה במושתלים . השימוש בהן להפחתת התפתחות ציסטות באנשים עם מחלה פוליציסטית נמצא עכשיו במחקרים קלינים.
 
שאלה:
מישהו פה עבר השתלת כליה+לבלב?
זרקו לאמא שלי משהו על זה.. האם עשו זאת כבר בארץ? האם יש סיכון נוסף שהכליה לא תיתפס? מה סיכויי הקבלה של הלבלב?(ז"א-שהגוף לא יידחה) אשמח למידע..

תשובה:
השתלות כליה ולבלב נעשות בבלינסון ובאיכילוב. ההשתלה מתאימה רק לכאלה שיש להם סכרת נעורים (סכרת מסוג 1 ).
 
שאלה:
בשבועיים חלה התדרדרות בקריאטנין מ- 4.67 ל- 4.76.איזה ייאוש...חברים, האם יש משהו לעשות ע"מ לשמור על ערכים? האם לחץ יכול להשפיע על המצב ולהחמיר אותו?

תשובה:
הבדל בין שני הערכים הללו אינו משמעותי והוא בתחום הסטייה של בדיקת המעבדה. כך שלמעשה בינתיים אתה יציב.
הכי חשוב בשלב הזה ללכת למעקב נפרולוגי מסודר ולקבל את הטיפול המתאים.
 
שאלה:
A Rh Positive לא להצלבה
אם בתוצאה של סוג דם (כחלק מבדיקות לפני השתלה) יצא את האמור לעיל - מה זה אומר לא להצלבה?!

תשובה:
זה רק אומר שהבדיקה נעשתה לקביעת סוג דם ולא לצורך מתן דם שאז צריך לעשות בדיקת הצלבה בין מקבל לתורם הדם.
 
שאלה:
אמש לא לקחתי את התרופות נגד דחייה, נזכרתי רק הבוקר באיחור של 11 שעות, לקחתי מיד, האם זה מסוכן? אני בחרדה.שאלה נוספת דחופה, מתי לקחת את התרופות בפעם הבאה?

תשובה:
לא כדאי לפספס תרופות נגד דחייה בסופו של דבר זה עלול לגרום לפגיעה בכליה המושתלת. אם זה קורה- לקחת מתי שנזכרים ולהמשיך אחר כך בתוכנית הרגילה.
 
שאלה:
עברתי לפני כשבוע ניתוח שאנט ביד בהרדמה מקומית
נאמר לי שהניתוח לא הצליח כי הורידים קטנים מאוד
המליצו לי לעשות שאנט עם הצינור במקום לנסות שוב שאנט רגיל
האם כדאי לי או כדאי שאנסה ניתוח שאנט חוזר?שאלתי השנייה היא מדוע סבלתי כאבים חזקים במהלך רוב הניתוח. כל פעם שחשתי כאב אמרתי לרופא והוא אמר שהוא מוסיף לי חומר הרדמה אך אני המשכתי להרגיש כאבים.ברצוני לבקש בניתוח הבא הרדמה כללית.

תשובה:
תתייעץ עם רופא כלי דם.
 
שאלה:
כיצד מיומה ברחם (לא משהו סרטני חלילה, אלא סתם תופעה של גיל המעבר) יכולה להשפיע על התאמה/אי התאמה להשתלה?שמעתי, אך אינני יודע עד כמה הדבר מדוייק, כי יכול להשפיע...

תשובה:
אין קשר .
יתכן ומדובר בקבלת מנות דם בשל דימום ממיומה מה שגורם ליצירת נוגדנים כנגד מערכת סווג הרקמות וקושי במציאת תורם להשתלה.
 
שאלה:
שלום, האם ידוע לכם מהם אחוזי ההתאמה של תרומה מילד להורה? אמרו לי שאחוזי ההתאמה בד"כ לא גדולים.האם זה נכון?

תשובה:
כל ילד דומה להוריו בחמישים אחוז. למרות זאת אין הבדל משמעותי בהישרדות השתל בין תורם שהוא בנו של מישהו או תורם שאינו קרוב משפחה.
 
שאלה:
שלום לכולם,בדיקת רקמות - מה היא כוללת?
(האם רק בדיקת דם או שיש בדיקות נוספות?) תוך כמה זמן מקבלים תשובות התאמה? האם יש הבדל בבדיקה בין תורם לבין מקבל התרומה?

תשובה:
נעשות שתי בדיקות - בדיקת סווג הרקמות נעשית פעם אחת בלבד.
כשיש תורם מתאים נעשית בדיקת הצלבה בין סרום(דם) של המועמד להשתלה לתאים לימפוציטים בדם (אם זה תורם חי) או בלוטות לימפה(במקרה של תורם נפטר).רק אם ההצלבה שלילית ניתן להשתיל.
למועמדים להשתלה מנפטר נשלח דם כל חודש ממכון הדיאליזה למעבדה לסווג רקמות בתל השומר . כשיש תורם נעשית בדיקת הצלבה בין הסרומים שנמצאים אצלם לבלוטות שנלקחו מהתורם.למועמדים שההצלבה עם התורם שלילית מחשבים במרכז הארצי להשתלות את הניקוד שכולל גיל ( ככל שצעיר יותר – הניקוד גבוה יותר), זמן המתנה בדיאליזה ואחוז הנוגדנים. מי שיש לו את הניקוד הגבוהה ביותר מוזמן להשתלה.
 
שאלה:
האם אתם מכירים מקרים של סוכרתיים שעברו השתלה? אין לכם מושג כמה אשמח לשמוע תגובות..תודה ושיהיה אחלה יום.

תשובה:
סכרת היא מחלה מאוד שכיחה במועמדים להשתלה ומושתלים. אם אתה סובל מסכרת מסוג 1 יתכן ואתה מועמד להשתלה של לבלב.
 
שאלה:
שלום לכולם אני אמא לילדה בת 3.8 עם כליה אחת שלא מתפקדת בכלל והשנייה תקינה
לאחרונה הכליה הלא תקינה הפסיקה להצטמק ועלה הנושא שאולי יהיה צורך להוציא את הכליה שאינה תקינה בסביבות גיל 5 האם מישהו מכם נתקל בדבר כזה עבר או מכיר ילד לאחר ניתוח הוצאת כליה איך ההחלמה ? איך החיים אחרי? דבר נוסף גילינו שיש לביתי לחץ דם קצת גבוהה עד כה לא היה לי מושג שלחץ דם גבוהה קשור לבעיות כליות .

תשובה:
כדאי שתתייעצי עם נפרולוגים של ילדים.
 
שאלה:
אני מושתל 5 שנים עם תפקודים תקינים.לא סגרתי את הפיסטולה ששימשה אותי שנתיים לפני ההשתלה.הפיסטולה לא נסתמה,אינה בולטת במיוחד ואינה מפריעה לי.
שמעתי גרסאות שונות בעד ונגד סגירה.הרופאים שלי הם ניטרליים ואינם לוחצים לשום כיוון. האם מישהו יודע או שמע מה עדיף?


תשובה:
אין בינתיים המלצה גורפת בספרות לסגור את פיסטולה לכל המושתלים.
סגירת פיסטולה חשובה באנשים עם פיסטולה גדולה מאוד בהם היא עלולה לגרום לעומס על הלב.
לעומת זאת סגירת פיסטולה היא ניתוח יותר גדול מיצירת פיסטולה ולעיתים (כמו כל ניתוח) יכול לגרום לסיבוכים .
בנוסף אם צריך לחזור לדיאליזה יש צורך בניתוח פיסטולה נוסף.
 
שאלה:
שלום, אני חדשה פה ואשמח לדעת האם יש פה אנשים שעברו השתלת כליה ויש להם גם סכרת.אימי חולת סכרת, וכפי שנראה כרגע, לצערי, השתלה לא תימנע בעתיד הלא כ"כ רחוק.הבנתי שלחולי סכרת עלולים להיות סיבוכים נוספים בהשתלה, ואשמח מאוד לשוחח עם אנשים חולי סכרת שעברו השתלה.תודה.

תשובה:
סכרת מאוד שכיחה במועמדים להשתלה ומושתלים ו30 אחוז יפתחו גם סכרת חדשה לאחר ההשתלה.
סוכרתיים כמו שאר המועמדים להשתלה סובלים פחות מבעיות לב וכלי דם מאשר מועמדים בדיאליזה.