קטרקט במושתלי כליה

 
ד"ר דן זק"ש
ראש שרות קטרקט מכון עיניים בית חולים תל השומר
 
 
 
 
 
 
 
סיבות אחרות פחות שכיחות להופעת קטרקט כוללות:
  • חבלה (חודרת או כהה), קרינה מיננת
  • קטרקט מלידה (מחלות תורשתיות-גנטיות, אדמת)
  • מחלה תוך עינית.
  • מחלות סיטמטיות כגון סכרת, מיוטוניה דיסטרופית, דרמטיטיס אטופית, סינדרום ע"ש מרפו, תת פעילות בלוטת התריס, סינדרום ע"ש דאון.
  • על רקע רעלני כגון קורטיקוסטירואידים (קורטיזון)
 
 
 
 
 
 
למעט חבלה, מחלה תוך עינית או ירוד מולד – הקטרקט הינה בילטרלית (דו-צדדית) למרות שקצב ההתקדמות שונה בכל עין.
קטרקטות שונות מאד לא רק בסיבת ההופעה אלא גם בדרגת האטימות, בגודלה ובמיקומה: בחלק הקדמי, בגרעין, בחלק האחורי או בכל שכבת העדשה.
הסימפטום העיקרי הוא טשטוש ראייה ההולך ומתקדם באופן הדרגתי. לעיתים כשמתפתחת עכירות בגרעין העדשה עשוי להיות בשלב הראשון שיפור בראיה לקרב לרבות עד כדי קריאה ללא משקפיים.
קטרקט אינו אופייני לחולי אי ספיקת כליות כרונית המטופלים באופן קבוע בדיאליזה. אצל אלה קיימות תופעות של שינויים בלחמית, בקרנית, ברשתית ואף עליה בלחץ התוך עיני.
קטרקט יכול להופיע בחולי דיאליזה אצלם קיימת היפוקלצמיה (=ירידה ברמת הסידן) מחד או במקרים שטופלו בסטרואידים במחלת הכליות הבסיסית. העכירויות אימן משמעותיות בדרך כלל.
מושתלי הכליה סובלים בדרך כלל מירידה בכושר הראיה והקריאה בגלל הופעת קטרקט תת-קופסיתי אחורי. הסיבה העיקרית לעכירות הזאת היא שימוש ממושך בסטרואידים. בסדרה אחת שנחקרה אובחן קטרקט תת-קופסיתי אחורי ב-83% ממושתלי הכליה. מרבית מקרי הקטרקט מאובחנים כבר בשנה הראשונה לאחר ההשתלה בתקופה בה ניתנות כמויות גדולות של סטרואידים. לא קיימת באף שלב שהוא נסיגה של הקטרקט אפילו כשמינון הסטרואידים יורד. לא קיים טיפול תרופתי לקטרקט. העכירות מתקדמת מהר יחסית ויש לנתח מוקדם יחסית.

מהלך ניתוח הקטרקט במושתלי כליה אינו שונה מניתוח קטרקט באנשים בריאים ואחוז הסיבוכים אינו חורג מהמקובל.
שיטת ניתוח קטרקט המודרנית המקובלת היום בעולם ובמרכז הרפואי שלנו הינה שיטת הפאקואמולציפיקציה. בשיטת ניתוח זאת מוחדרת מחט דרך חתך של 3 מ"מ בגובלת לתוך הלשכה הקדמית וזו מרסקת את העדשה בעזרת גלי אולטראסאונד. דרך אותו חתך מוחדרת דשה תוך עינית מקופלת שנפתחת בתוך העין. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית בעזרת טיפות או ג'ל לידוקאין (ללא זריקה!). ובניתוח זה אין צורך בתפרים מכיוון שהחתך הוא קטן. היתרון בשיטת הניתוח הזאת מתבטא באחוז סיבוכים נמוך (בידיים מימנות) בריפוי מהיר ובחזרה לתפקוד מלא תוך ימים אחדים.