מילה על מיץ אשכוליות

 
 
מאת: דנה ויינר - דיאטנית קלינית
המחלקה לתזונה קלינית והמחלקה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, בי"ח רמב"ם.
 
 
 
 
 
 
 
תזונה היא אופנה, פעם מזון מסויים "IN" ופעם הוא "OUT". מזונות נכנסים ויוצאים מן האופנה כמעט על בסיס יומי.
פרי ההדר לזניו השונים, הוא אחד הפירות הבריאים והפופולריים ביותר המצויים בטבע. התמזל מזלנו ובארצנו, פירות אלה מצויים כמעט כל השנה. פירות ההדר עשירים בויטמינים A,C,E, ובמינרלים כגון אשלגן, החשובים במיוחד לתזונה מאוזנת. מרכיבים נוספים המצויים בהדרים: חומצות לימון, חומצה פולית, נוגדי חמצון (פלבנואידים), סיבים תזונתיים, סוכרים וירקות צבעוניים (קרוטנואידים).
בתזונה ישנם מיתוסים רבים כמו: "אוכל משמין", "אוכל מרזה", " מזון בריא", "מזון שורף שומן" וכיוצא בזה. רוב המיתוסים דינם להיות מופרכים ע"י אנשי המקצוע, אך ישנם מיתוסים שהופכים לעובדות. להלן מה שנאמר רבות לגבי אשכוליות.
אז נתחיל בהפרכות. צר לי לאכזב, אך אשכוליות, או החומר הפעיל שבהן, לא שורף שומן, אחרת מזמן כבר היינו טובלים מדי יום באמבטיות של מיץ אשכוליות. לא כל שכן, באשכוליות תכולת סוכר גבוהה מאוד למרות טעמן המריר, על כן אכילה מרובה של אשכוליות תעלה רק דבר אחד, את המשקל.
טענה נוספת לגבי אשכוליות היא תכולת האשלגן. רובינו כבר ננזפנו ע"י המטפלים לא לצרוך מפרי זה בשל תכולת האשלגן הגבוהה שבו, אך זה נכון גם לגבי אבוקדו, עגבניות, בננות, סלרי, ענבים, תפוזים, פטרוזיליה, שמיר ועוד. גם כאן הכל עניין של מינון, האשכולית אינה עשירה יותר או פחות משאר הפירות, השאלה כמה ממנה אנו אוכלים ביום.
יש לזכור, כי אשכולית מכילה כמות גדולה של סיבים תזונתיים, אשר הוכחו כמועילים במניעת מחלות, כגון: סוגי סרטן מסוימים, איזון שומנים בדם ועוד. כמו כן, בפרי תכולת ויטמין C גבוהה, והוא הנחשב לנוגד חמצון חשוב לגוף במצבי עקה (Stress).
אז למה בכל זאת זוכה האשכולית לפופולריות הגבוהה ביותר מבין פירות ההדר ? בשנים האחרונות, חלה עליה במודעות לתגובות בין מזון ותרופות. כלומר, כיצד משפיע מזון על פעילות וספיגה של תרופות ולהפך. ממחקרים רבים התברר כי באשכולית, על כל זניה (אשכולית אדומה, פומלית), ישנם חומרים פעילים הגורמים לירידה בפירוק של תרופות ולעליה בריכוזם ובהשפעה שלהן. כמו כן היא עלולה להגביר את הרעילות של התרופות. החומרים הפעילים באשכולית פועלים על אזור מסוים בתאי הכבד ובמערכת העיכול וגורמים לכך שפירוק של תרופות שונות מעוכב. נציין כי חומרים אלו אינם נמצאים בפירות הדר אחרים.
לאור ידיעה זו נבחנו מספר תרופות נפוצות בשימוש האוכלוסייה בכלל, ובאוכלוסיית חולי כליה בפרט. תרופות אלו נפוצות מאוד, כגון תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, או תרופות נוגדות דחייה.
יש לזכור להימנע מצריכת אשכולית ומוצריה עם תרופות אלו ברשימה נוכל למצוא:
לטיפול ביתר לחץ דם והפרעות קצב:
Osmo-adalat, Ikacor, Norvasc, Penedil
תרופות להורדת שומנים:
Lipitor, Lovalip, Simovil (Simvastatin)
תרופות הרגעה ותרופות פסיכיאטריות:
Valium, Assival, Dormicum, Sorbon
תרופות נגד דחיית שתלים:
Cyclosporin (Sandimmun), Rapamune, Prograf.
ותרופות אחרות:
Tegetrol, Prepulsid.

רשימה מורחבת יותר ניתן למצוא באתר האינטרנט של "שירותי בריאות כללית". אם אתם נוטלים את התרופות עם אשכוליות ואתם מאוזנים, התייעצו עם הרופא המטפל על שינוי באופן נטילת התרופה, מאחר שהפסקה בנטילת התרופה, עלולה לשנות את ריכוז התרופה בדם.