מידע למושתלי כליה ובני משפחתם.

 

(נכתב למושתל בלשון זכר, הכוונה גם למושתלת ).

 
 
מבוא:
ניתוח השתלת כליה הוא אירוע דרמטי המהווה מפנה מיוחד בחיי המושתל ובני משפחתו. מלווה בהתרגשות, חרדה ובשינויים גופניים ורפואיים בעלי השלכות משפחתית, כלכלית וחברתית.
 
 
 
 
 
 
 
השהות בבית החולים:
תקופה זו, על אף היותה קצרה למדי בציר הזמן, היא קריטית מאד. מרבית הסיבוכים מופיעים בתקופה זו קשורים לניתוח עצמוובמצבך לפני הניתוח, התפקוד הראשוני של הכליה המושתלת (שתל), התפרים הניתוחיים, זיהומים אפשריים והשפעת מינונים גבוהים של התרופות הניתנות מיד לאחר הניתוח למניעת דחייה. בתקופה זו, כאשר אתה מאושפז עדיין בבית החולים, מרבית הדאגה והאחריות לטיפול היא בידי הצוות המטפל. כל הנדרש ממך, זה לקחת את התרופות שניתנות על ידי הצוות הסיעודי, לאכול לפי המלצת התזונאית, לבצע את תרגילי הפיזיותרפיה וכמובן להישאר אופטימי כל הזמן. הצוות הרפואי ידאג לעדכן אותך ובני משפחתך יומיומית על מצבך ובמהרה תלמד להבין את המספרים הכתובים על גיליון המעקב, התלוי על מיטתך. המצב משתנה לחלוטין כאשר מגיע יום השחרור המיוחל.

השחרור הביתה:
בשעה טובה הניתוח הצליח ואתה עומד להשתחרר לביתך. מעבר לשמחה יש גם אחריות גדולה מאד לשלומך ולבריאות הכליה החדשה בגופך. ראה מאמר באתרנו, "השתלה - חיים חדשים"

המעקב במרפאה:
בסמוך לשחרורך מבית החולים תידרש להגיע למעקב תכוף במרפאה (פעמיים בשבוע), לצורך בדיקות דם ובדיקת הרופא. תדירות הביקורים תרד עם הזמן ועם התייצבות מצבך. אנו נוטים לחלק את תקופת המעקב לאחר השתלת הכליה לשלוש תקופות:
 • שלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח, בהם יש סיכוי מוגבר להופעת סיבוכים הקשורים לניתוח, דחייה, זיהומים ותופעות לוואי של התרופות. תקופה זו דורשת מעקב תכוף במרפאה ומומלץ שבן משפחה יתלווה אליך, כי כמות המידע, השינויים בתרופות ובמינונם, הטיפולים והבדיקות ידרשו את מלוא תשומת הלב.
 • השנה הראשונה, עדיין תקופה קריטית בה עשויים להופיע כל הסיבוכים הנ"ל אולם בשכיחות נמוכה יותר. עיקר הדגש במעקב, יושם על מחלות נלוות בעקבות הטיפול התרופתי: סכרת, פגיעה כלייתית, יתר לחץ דם וכן על חזרה אפשרית של המחלה היסודית בשתל.
 • שנה ויותר לאחר השתלת הכליה, המעקב הקבוע, בדרך כלל מעקב מרפאה ובדיקות דם, אחת למספר שבועות עד חודשים. מאחר והסיכוי לדחייה פוחת, לכן גם מינון התרופות המונעות דחייה יורד. בשלב זה רוב המושתלים כבר חוזרים לחיים מלאים ותקינים ועיקר המעקב מתמקד סביב מצבים רפואיים נלווים במידה וקיימים.

חתך הניתוח והצלקת:
חתך הניתוח ובעתיד הצלקת מהווים סיבה לדאגה וחשש בעיקר עם השחרור מבית החולים. חשוב שטרם היציאה הביתה, הצוות הסעודי יסביר לכם כיצד לנהוג בפצע הניתוח ובתפרים (או סיכות), במידה ועדיין קיימים (בד"כ סיכות ותפרים מוצאים בחלוף 3 שבועות מהניתוח). לרוב, ניתן להרטיב את החתך במים זורמים ולרחוץ בסבון, רצוי להימנע מאמבטיות. במידה והחתך אינו מפריש, אין צורך בחבישה. הפרשות קלות צהבהבות ורודות הן תקינות ולא צריכות להיות מקור לדאגה. אין למרוח כל משחה או נוזל על החתך, אלא אם הומלץ כך על ידי הצוות המטפל. בכל מקרה בו העור באזור החתך אדום, נפוח ורגיש, יש לפנות למרפאה מכיוון שיש חשש לזיהום מקומי. אל דאגה, עד לסגירת הפצע הצוות המטפל יבדוק אותך במרפאה וינחה אותך לגבי הטיפול, בכל מקרה תדירות הביקורים בתקופה זו היא גבוהה. עם החלמת החתך תחליף את הפצע רקמת צלקת.

סיבוכים אופיניים בצלקת:
 • בקע ניתוחי, בקע אזורי בדופן הבטן, גודלו יכול להיות קטן ביותר ועד גדול (מספר סנטימטרים). הבקע בולט החוצה ,בעיקר במאמץ של שרירי הבטן. פרט לבעיה האסטטית ואי הנוחות, בקע עלול להסתבך בכליאה - מצב חירום, בו לא ניתן להחזיר את הבקע למקומו, בדרך כלל מלווה בכאב, אודם מקומי, או בחילות. אז חובה להגיע לחדר המיון בהקדם לטיפול.

 • כיצד נוצר הבקע ? דופן הבטן מורכבת מעור, שומן, רקמת חיבור ושרירים. שכבת השרירים שומרת על אברי הבטן במקומם. במידה וקיים אזור בו שרירי הבטן חלשים במיוחד, ישנו סיכוי להופעת בקע (שבר, הרנייה, קילה –(hernia, חתך הניתוח עובר כמובן דרך דופן הבטן ודרך שכבת השרירים. למרות שעם ההחלמה מתאחים השרירים, עדיין אזור הצלקת יהיה חלש יותר ויהווה אזור תורפה בו עלול להתפתח בקע. סיכוי מוגבר לבקע יופיע במקרים בהם החלמת פצע הניתוח הייתה בעיתית (זיהום והפרשות מרובות), בחולי סכרת, חולים שסבלו ממיימת (בצקות) גם לאחר ההשתלה. הפעלה לא נכונה ומוקדמת מדי של שרירי הבטן עלולה להסתיים אף היא בהופעת בקע, לכן מומלץ על הפעלה הדרגתית, קימה דרך הצד במעבר משכיבה לישיבה תוך תמיכה של הזרוע, לא לשאת משאות כבדים (מעל 5 ק"ג), לא לעשות תרגילי התעמלות המאמצים שרירי בטן ובכלל זה הרמת משקולות ומכשירים שונים).

 • כאב, אי נוחות, נימול, "זרמים": פרט לשרירים, דופן הבטן מכילה עצבים המעצבבים את העור ואף הם נפגעים ע" החתך הארוך. חלק מעצבים אלו צומחים חזרה וחלקם נשארים קטומים. עצבים אלה ישלחו אותות לא תקינים למערכת העצבים, אשר יפורשו כנימול, קור, חום, כאב או לחילופין חוסר תחושה. לכן לא מפליא שלאחר הניתוח חולים רבים מתלוננים על תחושה "מוזרה" לאורך חתך הניתוח ובעיקר בכיוון המותן הקרובה לחתך הניתוח. תחושות אלו אינן מסוכנות ומקורן כמובן לא מהכליה. במידה ואי הנוחות בלתי נסבלת ניתן לטפל באופן מקומי או בתרופות משכחות כאב. חשוב לספר על תחושות אלו לצוות המטפל על מנת שישללו סיבות אחרות לכאב.

 • אסטטיקה (קלואיד או גרנולומה): רקמת הצלקת יכולה להיות גסה ובולטת או גרעונית - חסרה, בהחלפת רקמת העור התקין. סוגי עור שונים מייצרים רקמת צלקת שונה, ישנם אנשים (בעלי עור כהה), מייצרים רקמת צלקת גסה הבולטת מעל פני השטח וצבעה שונה. צלקת זו נקראת קלואיד. לקלואיד אין כל חשיבות רפואית אלא אסטטית בלבד. במידה והקלואיד מאד מפריע ניתן לטפל מקומית ע"י פלסטיקה והזרקה מקומית. טיפולים אלה בדרך כלל אינם מומלצים, אלא רק במקרים קיצוניים של פגיעה בדימוי הגוף. במקרים בהם נשאר קצה תפר אשר לא נספג יכולה להופיע בליטה קטנה (גרנולומה) תחת העור אשר לרוב יותר מרגיזה מאשר כואבת, הגרנולומה אינה מסוכנת, לעיתים נדירות מזדהמת, וברוב המקרים ניתנת להסרה על ידי פעולה כירורגית קטנה ומקומית.
 

תרופות:
עם שחרורך מבית החולים קיבלת רשימה של תרופות, ברובן חדשות, אותן יהיה עליך ליטול כעת בקביעות. רשימת התרופות עםהשחרור היא גדולה ומאיימת אולם מומלץ לשמור על מספר עצות על מנת שהשד לא יהיה כל כך נורא:
 • בטרם שחרורך בקש מבן משפחה קרוב, לשמוע יחד איתך את הסבר הצוות הסיעודי על התרופות.
 • ודא שאתה יכול לקרוא את שמות כל התרופות בדף ההסבר שקבלת (אפשר לכתוב בשפה המובנת לך על גבי הטופס). היה בטוח שאתה יודע לקשר כל שם תרופה לאריזה (אפשר ורצוי לכתוב על האריזה).
 • ודא שאתה יודע כמה כדורים צריך לקחת מכל תרופה ומתי. שאל תמיד לגבי זמני נטילה (לפני או אחרי האוכל וכו'), על התרופות עצמן, ראה מדור "תרופות למושתלים"
 • ודא לפני השחרור מבית החולים שיש בידך את כל התרופות.
 • דאג תמיד למלאי מספיק של תרופות, בעיקר לפני חגים, סופי שבוע ונסיעות .
 • החזק אצלך עם מסמכיך, את רשימת התרופות המעודכנת, הכוללת שם התרופה והמינון.
 • הבא איתך את רשימת התרופותלכל ביקור במרפאה (במידה ואינך בטוח אפשר להביא את התרופות בשקית), הצוות יעבור איתך על כל התרופות שלך ובמקרים רבים יעשו שינויים במינוני התרופות, כך שתוכלו לעדכן את הרשימה יחדיו.

הערות מערכת האתר:
לתשומת לב, עלון זה אינו אלא המלצה בלבד ואינו הוראה רפואית, אין חתימת רופא עליו.
מה שקובע הן רק הוראות רופאי מחלקת ההשתלות, בה קיים המעקב על המושתל.
עלון זה נערך לפי עלון דומה מאתר "עמותת מושתלי כבד בישראל". לפי דרישת מושתלים.