מגבלות תזונה למושתלים

 
למי שעבר לאחרונה השתלה ומתעניין בהרגלי התזונה שעליו לפתח, הרופא והדיאטנית הם הכתובת הנכונה לקבלת התשובה.

האם נדרשת דיאטה יחודית ?

כן. אחרי ההשתלה יש תפקיד מרכזי לדיאטה שתיקבע. כאמור תהיה דיאטה זו קלה יחסית לדיאטה של מטופל בדיאליזה.

האם יש השפעה לטיפול התרופתי אחרי ההשתלה על דיאטת המושתל ?

כן. הדיאטה תושפע מהתרופות הניתנות נגד הדחיה. כל סוג של תרופה נגד דחיה והשפעותיה על הדיאטה, הכל אפשר לברר אצל הרופא במרכז המעקב המטפל במושתל אחרי ההשתלה.

האם המושתל ישמין אחרי ההשתלה ?

לרבים תיאבון מוגבר בעקבות ההשתלה וזה יכול לגרום להשמנה לא רצויה. יש לבדוק את המשקל לעיתים קרובות ולהמנע מאכילת מאכלים מרובי קלוריות כגון, מאכלים עתירי שומן או סוכר. ניתן לשפר את הבקרה על הקלוריות על ידי אכילת:
  • פירות וירקות טריים
  • בשר ללא שומן, עוף בלי העור, דגים
  • מוצרי חלב דלי שומן
  • משקאות ללא סוכר כגון דיאט וסודה
הבקרה על המשקל תמנע התפתחות בעיות כגון מחלות לב, סכרת ולחץ דם מוגבר. עליה במשקל מחייבת הגברת הפעילות הפיזית ושמירה על דיאטה דלת קלוריות. בעזרת הרופא והדיאטנית ניתן ללמוד איך לעשות זאת בקלות יחסית.

מה על הכולסטרול ורמת הטריגליצרידים ?
יתכן ורמת השומנים (הכולסטרול או הטריגליצרידים) בדם תהיה גבוהה. זה יכול לגרום למחלות לב. ישנם אמצעים רבים להורדת הרמות הגבוהות. הרופא ישמח לפרט למטופל המידע הנדרש.

מה בענין מאכלים בהם הרבה פחמימות ?

חשוב לדעת עובדות עיקריות על מאכלים עם פחמימות:
  • הפחמימות נמצאות בסוכרים והעמילן.
  • הן מספקות "דלק" ואנרגיה לגוף
כשהמטופל מקבל תרופות סטרואידיות, הגוף מתקשה לנצל פחמימות עודפות. מצב כזה יכול להוביל לרמות גבוהות מדי של סוכר בדם ויכול לגרום לסכרת.

האם נדרשת עדיין דיאטה דלת מלח ?

מרבית המושתלים נזקקים עדיין לדיאטה דלת מלח. רמת הצמצום משתנה לפי המטופל. הסטרואידים במיוחד, יכולים לגרום לגוף לא לשחרר נוזלים. המלח מחמיר מצב זה וגורם בנוסף לאי-שחרור נוזלים, גם לעליה בלחץ הדם. הבקרה והשמירה על לחץ הדם חשובים במיוחד לכל מושתל. הרופא יחליט על כמות המלח הנכונה לכל מושתל.

מה על החלבונים ?
החלבונים חשובים לבניית המרקם השרירי ורקמות אחרות, ולתיקונם. כמו כן עוזרים החלבונים לריפוי שאחרי הניתוח. לכן, נדרשת רמה גבוהה יותר מהרגיל של חלבונים מיד אחרי ההשתלה, לשם בניה מחדש של רקמת השרירים שייפגעו מהסטרואידים הרבים. מאוחר יותר, ניתן יהיה להוריד החלבונים לרמתם הרגילה.

מה בנושא האשלגן (הפוטסיום) ?
אם ההשתלה מצליחה המושתל יוכל לאכול מאכלים המכילים אשלגן באופן נורמלי. הכליה תנקה כהלכה את דמו. עם זאת, תיתכן עליה מסוימת ברמות האשלגן בדם, הודות לתרופות מסוימות, ולכן תיתכן הגבלה גם בנושא זה.

האם הסידן (קלציום) והזרחן (פוספור) מהווים בעיה ?

המושתל יצטרך להשגיח בקפדנות על רמות הסידן והזרחן שבדמו. אחרי מחלה, בגוף חסר בדרך כלל האיזון בין הזרחן לסידן הנדרש לבריאות עצמותיו, ובמיוחד אחרי מחלה כלייתית. בחודשים הראשונים שאחרי ההשתלה הרופא יבדוק כל ירידה אפשרית במצב עצמות המושתל, וידבר עם המושתל על הדרך הנכונה לשמירה על בריאות עצמותיו עד כמה שזה ניתן. בינתיים, כל מושתל נזקק פעמיים ביום לאכילת מוצרי חלב (חלב, גבינות, יוגורט). במידה והרופא והדיאטנית לא יאסרו על אכילת מוצרים אלה, יש להכלילם בארוחות. רופא יוכל להמליץ בנוסף, על לקיחת תוספי סידן וזרחן. מכל מקום - ההחלטה בענין תהיה של הרופא (ולא של המושתל).

האם המושתל יחלה בסכרת עקב ההשתלה ?

רצוי שלאחר ההשתלה, הדיאטה של המושתל תהיה יותר עשירה בחלבונים ותוריד את כמות הפחמימות הפשוטות, כתגובה להשפעת הסטרואידים ותרופות אחרות הגורמות להשמנה. יש לשתף פעולה עם הרופא והדיאטנית לשמירה רמה נכונה של הסוכר בדם.
 

מבוסס על מידע שתורגם מ"הקרן האמריקאית הלאומית לכליה".