מאבק נגד החלטות משרד הבריאות

 
"מדינת ישראל גורמת למותם של חולים מתוך אטימות"
 
מתוך פורטל בריאות ויופי של מערכת BeOK

(22.5.2006)
"העמותה לחולי כליה ומושתלים" פותחת במאבק נגד המדיניות של מדינת ישראל בנושא השתלת איברים. עו"ד יאיר סקלסקי, המייצג את העמותה: "מדינת ישראל ומשרד הבריאות גורמים לסבל ואף למותם של חולים מתוך אטימות"


בעקבות חוזר מנכ"ל משרד הבריאות האוסר מימון של השתלות איברים בחו"ל פותחת "העמותה לחולי כליה ומושתלים" במאבק ציבורי ומשפטי באמצעות עורכי הדין יאיר סקלסקי ואהוד כליף, לביטול הגזרה ולהסדרת נושא השתלות האיברים בחקיקה.

כחלק מהמאבק יפגש ועד העמותה עם שר הבריאות הנכנס יעקב בן יזרי ויו"ר המרכז הלאומי להשתלות פרופ' גבריאל גורמן בתקווה לשנות את הגזרה. אם מטרותיה לא יושגו העמותה תפנה לבג"ץ לשינוי ההחלטה אשר גורמת למוות של חולים הממתינים להשתלה.

עו"ד יאיר סקלסקי טוען כי מדינת ישראל ומשרד הבריאות גורמים לסבל ואף למותם של חולים בעודם ממתינים להשתלה וזאת ללא כל הצבת אלטרנטיבה לביצוע ניתוחים בחו"ל.

מדינת ישראל נמצאת בפיגור אחר שאר מדינות העולם ברצון לתרום איברים. רק כארבעה אחוזים מכלל האוכלוסייה חתומים על כרטיס תורם וזאת לעומת רוב מדינות העולם ששם האחוזים גבוהים בהרבה.

רק כ-45 אחוזי מהמשפחות מסכימות לתרום את איברי יקיריהם לאחר מוות פתאומי. הנימוקים לסירוב הם רבים וחלקם דתיים, אם כי נטולי כל בסיס הלכתי. בשל הנתונים הנ"ל, כ-120 חולים בשנה קונים כליה על מנת להציל את חייהם ולא להיות חלק מהסטטיסטיקה של הנפטרים.

היעדר האחריות של מדינת ישראל ומשרד הבריאות בנושא השתלת האיברים מאפשר הפעלת מנגנון של סחר איברים נצלני ובלתי מוסרי. הסוחרים הפועלים בישראל מרוויחים הון עתק על רצונם של החולים לחיות, ועל מצוקת אזרחים הזקוקים לכסף ומוכנים לתרום את איברי יקרהם בתמורה.

מדינת ישראל מעכבת חקיקה מודרנית שתסדיר את הבעיות האתיות שנולדו בעקבות ביצוע ניתוחים להשתלות איברים. הכלל הקבוע בחוק הקיים מאפשר ניתוח לשם הצלת חייו של אדם אחר, רק אם הנפטר לא התנגד בחייו לנתיחת גופתו, ואם אחד מבני משפחתו של הנפטר אינו מתנגד לנתיחה.

בנוסף על הרופא לעשות מאמץ סביר לאתר את בני המשפחה ולהודיע להם על ביצוע הניתוח. בניגוד ללשון החוק, הנוהג שהשתרש בארץ הוא לא לנתח גופת אדם, אלא אם קיימת הסכמה של אחד מבני המשפחה, גם במקרים שהנפטר חתם על כרטיס תורם.

בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות מופיע איסור על השתלות בחו"ל כדי לחסך בכספי המדינה, תוך נסיון לקדם את תחום ההשתלות בישראל, את מחיר החוזר משלמים בחייהם חולים הנפטרים בזמן ההמתנה לניתוח.

הצעת החוק לפיה תינתן תמורה כלכלית לתורמי איברים הנה הכוון הראוי והנכון לפיתרון בעיית המחסור באיברים. התמורה הכספית לא "מלכלכת" את מעשה פיקוח הנפש, כשם שהמדינה מתגמלת תורמי איברים אחרים.

משרד הבריאות ממשיך ומטיל איסורים בנושא השתלות האיברים ללא כל הצבת אלטרנטיבה ותוך התעלמות ממצוקת החולים. במקרה זה, בשונה ממקרים בהם חולים נפטרים בשל מחסור כלכלי, כאן הפיתרון מונח לרגלי משרד הבריאות, הפיתרון יחסוך כסף רב למדינה ועל אף זאת המדינה ממיכה בהתעלמות עיקשת.