לגדל כליה כחול-לבן

 
דווח מהכנס הבינלאומי ה-6 בנושא אפנון (מודולציה) מערכת החיסונית שהתקיים בזלצבורג, אוסטריה ב-5-8 לפברואר, 2004
 
עשרות אלפי בני אדם בעולם כולו, כמו כן מאות חולים בישראל, רשומים כיום ברשימת הממתינים להשתלות כליה. בקרב רבים מהם בריאותם מתערערת ומעטים אף מתים, בעודם ממתינים שנים רבות להשתלה המיוחלת. גם לאחר שנמצא תורם, והכליה מושתלת בגוף החולה, מרבית הכליות המושתלות אינן מתפקדות לאורך כל חייו של המושתל. בדרך כלל, לאחר מספר שנים הן עלולות להפסיק לתפקד בהדרגה, בתהליך הקרוי דחייה כרונית והחולים הסובלים מתופעה זו ייזדקקו שוב לטיפולי דיאליזה, או להשתלה נוספת. קבוצת חוקרים ישראלים מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע שבראשה עומד פרופ' יאיר רייזנר מציעים פתרון מהפכני לבעיה, המבוסס על אפשרות לגדל רקמה חדשה של תאי כליה בגופם של מטופלים הזקוקים להשתלת כליה.
ממצאיו של מחקר חלוצי זה הוצגו בפני רופאים וחוקרים בתחום השתלות ואימונולוגיה מ-28 ארצות, כולל משלחת גדולה מישראל, בכנס רפואי שהתקיים בעיר זלצבורג שבאוסטריה.
בתחילת הניסויים ניצלו החוקרים את יכולתם של תאים של רקמה עוברית, המהווים את השלב הראשון להיווצרות כליה, לעבור תהליך של התמיינות ולהתפתח לתאי כליה מתפקדים בגופם של עכברים.
בהמשך, איתרו המדענים רקמות של תאים עובריים, אנושיים וחזיריים כאחד, המהוויםאת השלב הראשון בהיווצרות כליה וקרויים תאים מקדימי-כליה metanephros תאים אלה שהושתלו מתחת לקופסית הכליה בעכברים, המשיכו להתפתח במשך שמונה שבועות, עד שהבשילו והפכו לתאי כליה מתפקדים. הם יצרו כליות מושלמות, ומפיקות שתן, בגודל של כליית עכבר. כלי הדם של העכברים גדלו לתוך הכליות וסיפקו להן את הדם הדרוש להתפתחותן ולפעולתן, דבר שמפחית במידה ניכרת את הסיכוי לדחיית הכליה שהתפתחה מהשתל.
לדברי פרופ 'רייזנר, רצוי להשתיל רקמות אנושיות של תאים מקדימי-כליה בהיותן בנות 8-7 שבועות ואילו רקמות של תאים חזיריים יש להשתיל בהיותן בנות ארבעה שבועות לאור הניסויים אשר מצביעים על כך שבאותו שלב של הבשלה, הסיכויים של אותם התאים להתפתח לכליה מתפקדתהם הטובים ביותר, ויחד עם זאת, הם עדיין לא יגרמו לדחייה מצד הגוף שבו יושתלו.
ולראייה: לאחר שהחדירו המדענים תאים של מערכת חיסון אנושית, לגופם של העכברים שבהם הצליחו לגדל רקמות כליה אנושיות, תאי החיסון האנושיים לא תקפואת רקמות הכליה שהושתלו בחלון ההזדמנויות המתואר.
ממצאי מחקר מרתק זה, מרמזים על האפשרות, שתאים מקדימי-כליה אנושיים יוכלו להתפתח וליצור כליה מתפקדת בגוף האדם. יתכן שגם רקמות של תאים חזיריים עשויות להיקלט ולתפקד בגוף האדם ללא דחייה מואצת, שמאפיינת השתלות איברים בין מינים שונים, ובכך להקל על מחסור באיברים ורקמות אנושיים להשתלה.
כעת, מתכננים החוקרים סידרת ניסויים נוספים, שבסופם תבחן השיטה בניסויים קליניים (בבני- אדם). במידה שניסויים אלה יעלו יפה, יתכן שבמקום המתנה ממושכת לתרומה של כליה "משומשת", אפשר יהיה לגדל כליה "חדשה"בגופם של מטופלים הזקוקים להשתלת כליה.