חוק פיצוי לתורמי איברים: האם תעלה כמות התרומות מן החי?

 
חוק תרומת איברים מנסה ללכת על הגבול בין עידוד תרומות מאנשים חיים ומניעת סחר באיברים. התומכים אומרים שהוא יעזור להוריד את המצוקה של אנשים הממתינים לתרומות. המתנגדים רוצים לראות חוק דומה גם לגבי תרומות מאנשים שנפטרו
תומר ולמר - 9/8/2010 10:21
 
המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות פרסם בשבוע שעבר את התקנות החדשות, לפיהן אזרחים שיתרמו איברים יהיו זכאים לפיצוי כספי. יותר משנתיים לאחר שעבר בכנסת, נכנס לתוקפו החוק שמטרתו מצד אחד לעודד תרומת איברים, ומצד שני להילחם בתופעת הסחר באיברים.
במשרד הבריאות מדגישים כי אין מדובר בתשלום, אלא בפיצוי כספי עבור הוצאות התרומה ואובדן ימי עבודה. "מדובר בתוכנית שהיא אבן דרך חשובה במאמץ של מדינת ישראל לעידוד תרומות", אמר פרופ' רפי ביאר, מנהל בית החולים רמב"ם ויו"ר ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות. "ישנה בארץ מצוקה של אנשים הממתינים לתרומות, וחלקם מת במהלך ההמתנה. המטרה היא להעלות את המודעות".
לדברי פרופ' ביאר, החוק מבקש למנוע מצב שבו תורם ייצא נפסד מתרומתו, אך במקביל מונע מתן או קבלה של תמורה בין תורם ונתרם. "חוק השתלת האיברים חורת על דגלו את עקרון איסור הסחר באיברים, הבא לידי ביטוי בכך שנאסרה כל קבלה או נתינת תרומה בגין תרומת איברים", הוא מדגיש. התוכנית החדשה לא תחול על תורמים מתים, אך בכוונת משרד הבריאות לפעול גם לקידום ועידוד תרומות איברים מנפטרים.
התוכנית לפיצוי תורמים חיים אושרה במסגרת חוק "השתלות איברים", שהתקבל במאי 2008. למעשה מדובר במודל ייחודי בעולם, המבוסס על "חגורת ביטחון", הכוללת החזר הוצאות בגין אובדן ימי עבודה, נסיעות ושורת ביטוחים שנועדה למנוע מצב שבו יורע מצבו של התורם עקב תרומתו. לאחרונה יצא ארגון הבריאות העולמי בקריאה למדינות אחרות לאמץ את המודל הישראלי לפיצוי תורמים חיים.
ההסדר שנכנס לתוקפו בשבוע שעבר יחול רטרואקטיבית על כ-150 האנשים שתרמו איברים מאז חקיקת החוק, אך אלו שתרמו איברים לפני מאי 2008 לא יהיו זכאים לפיצוי. בשבוע שעבר שלחו נציגי מרכז ההשתלות מכתבים לכל תורמי האיברים החל מ-1 במאי 2008 ועד היום, ובהם טפסים למילוי בקשת החזרים. בתקופה הקרובה יועברו התשלומים לתורמים.

תהליך נפוץ בעולם
"תרומה מאנשים חיים זה תהליך נפוץ בעולם", אמר פרופ' אהרון הופמן, מנהל המחלקה הכירורגית והשתלות ברמב"ם. "מרבית התרומות הן של כליות. מדובר בפרוצדורה ניתוחית, המבוססת לרוב על השיטה הלפרסקופית, הכוללת חתך קטן בבטן והתערבות מינימלית של הצוות הרפואי". פרופ' הופמן מסביר כי במרבית המקרים התורם משתחרר לביתו כעבור שלושה ימים וחוזר לפעילות רגילה כעבור חודש.
ניצה ברג, שתרמה לאחרונה כליה לבנה ישי, סיפרה כי מאז ההשתלה חזר בנה לתפקוד כמעט מלא. "ישי אובחן לפני כמה שנים כחולה כליות ומצבו הידרדר במהרה עד שנזקק לטיפולי דיאליזה", היא מספרת.
"חיפשנו תורם ולאחר בדיקות נמצא שאני מתאימה. הניתוח עבר בהצלחה וההשתלה נקלטה במהרה. כעבור יומיים שוחררתי לביתי וחזרתי לפעילות מלאה. החיים של ישי השתנו מקצה לקצה, והיום הוא חי חיים נורמליים וטובים". "משרד הבריאות הצליח לנתב ולהוביל חקיקה, שמצד אחד אוסרת על תגמול משמעותי במטרה למנוע סחר באיברים, ומנגד לספק הגנה לתורמי האיברים, שעשו מעשה אצילי ועלולים להיפגע בגללו", אומר עו"ד מאיר ברודר, יועץ משפטי במשרד הבריאות. לדבריו, מטרת החוק אינה לעודד קבלת תגמול כספי, אלא להשיב את התורמים למצבם המקורי לפני מתן התרומה.
"ההסדר החדש הוא תוצאה של עבודה קשה. היו חברי כנסת שטענו כי הדרך לקיצור רשימת ההמתנה לתרומת איברים היא מתן תגמול כספי לתורמים, ומנגד טענו אחרים כי פיצוי כספי יהווה תמריץ לסחר איברים", הוסיף עו"ד ברודר. עם זאת, הוא הדגיש כי במשרד הבריאות מודעים לכך שההסדר החדש לא יקצר את רשימות ההמתנה. לדבריו, הפתרון הוא בהמשך עידוד תרומת איברים מנפטרים.

תרומה זעומה
עם זאת, בעמותה הלאומית למושתלי כליה ביקרו את ההחלטה לא לתגמל גם משפחות של תורמים מתים. "החוק החדש לא יקצר את התורים ולא יביא לשיפור במצבם של הממתינים לתרומות, כי ממילא כמות התרומות מאנשים חיים זעומה", אמר יו"ר העמותה עמוס כנף.
"במרבית המקרים התורמים הם קרובי משפחה, שהיו תורמים גם ללא הפיצוי. הבעיה העיקרית היא במחסור בתרומות מאנשים מתים. הממשלה הייתה חייבת לפעול כדי לעודד את משפחות התורמים שיקיריהם נפטרו שיסכימו לתרום את אבריהם".

אז מה הפיצויים לפי החוק
  • החזר בגין אובדן השתכרות - סכום השווה לתגמול המשולם על ידי המוסד לביטוח לאומי לאדם המשרת במילואים עד תקופה של 40 יום.
  • החזר נסיעות - סכום קבוע של 2,500 שקל ללא צורך בהגשת קבלות.
  • ביטוח רפואי ופרטי ושב"ן - החזר בשווי של עד 55 שקל בחודש לתקופה של 60 חודש.
  • ביטוח אובדן כושר עבודה וכושר השתכרות - החזר בשווי של עד 190 שקל לתקופה 60 חודש, בכפוף להצגת הפוליסה וקבלות המעידות על רכישת הביטוח.
  • ביטוח חיים - החזר בשווי של עד 120 שקל לתקופה של 60 חודש, בכפוף להצגת הפוליסה וקבלות המעידות על רכישת הביטוח.