הטיפול בדיאליזה

 
 
הדיאליזה היא טיפול שנועד למלא חלק מתפקודי כליה בריאה. טיפול כזה נדרש כאשר הכליות לא מסוגלות יותר למלא את צרכי הגוף.

מתי זקוקים לדיאליזה ?
זקוקים לדיאליזה כאשר מתפתח שלב סופני של כשל כלייתי. כללית, כאשר תפקוד הכליה מאבד כ- 85 עד 90 אחוז.

מה עושה הדיאליזה ?
בדומה לכליות בריאות, הדיאליזה שומרת על איזון גופך, תוך עשיית הפעולות הבאות:
  • הוצאת הפסולת, המלח ועודף המים, למניעת הצטברותם בגוף.
  • שמירת רמה נכונה של מלחים מסוימים בדם - כגון אשלגן, נתרן, דו-פחמות ועוד.
  • עזרה בשמירת לחץ הדם הנכון.

האם הכשל הכלייתי תמידי (סופני) ?

לא תמיד. סוגים מסוימים של כשל כלייתי, משתפרים בעקבות הטיפול. במקרים מסוימים של כשל כלייתי חריף (אקוטי), הדיאליזה נדרשת לזמן קצר בלבד עד להתאוששות הכליות ושיפור תפקודם. במקרים של כשל כלייתי כרוני או סופני, הכליות לא יירפאו והחולה יזדקק לדיאליזה לכל שארית חייו. במידה ולפי חוות דעתו של הרופא המטפל החולה מתאים להשתלת כליה, יש אפשרות להיכלל ברשימת הממתינים להשתלת כליה חדשה.

היכן מתבצעת הדיאליזה ?

הדיאליזה יכולה להתבצע בבית חולים, ביחידת דיאליזה נפרדת מבית החולים (אבל נמצאת בפיקוחו), במכון או בבית. הרופא המטפל יחליט עם החולה, על המקום המתאים ביותר לצרכיו, בהסתמך על המצב הרפואי ועל העדפותיו.

הקיימים סוגים שונים של טיפולי דיאליזה ?

אכן קיימים שני סוגים של טיפולי דיאליזה, המו-דיאליזה ודיאליזה פריטוניאלית (ציפקית).

מהי המו-דיאליזה וכיצד היא עובדת ?

בהמו-דיאליזה, כליה מלאכותית (מכשיר המו דיאליזה) תנקה מהדם את הפסולת, המלחים והנוזלים העודפים. בכדי שהדם יוכל להכנס לכליה המלאכותית הנ"ל, נדרשת הכנה שתתבצע על ידי רופא, לתוך מערכת כלי הדם של החולה. הדבר נעשה בניתוח קל ביד או ברגל. לפעמים, הכניסה למערכת כלי הדם נעשית על ידי חיבור עורק לווריד. החיבור יהיה תת עורי שיוצר וריד רחב יותר המכונה פיסטולה. במידה וכלי הדם של החולה לא מתאימים להכנת הפיסטולה, יכול הרופא להשתמש בצינורית פלסטית לשם חיבור עורק לאחד מוורידי המטופל, גם זאת מתחת לעור. לעתים הגישה למערכת הדם של המטופל מתבצעת בעזרת צינורית פלסטית קצרה (קטטר), המוכנסת לוריד גדול בסביבת צוואר המטופל. גישה כזו היא לרוב זמנית, אם כי במצבים מסוימים עלולה לשמש לזמן ארוך יותר לטיפול הדיאליזה

 
 

כמה זמן נמשך הטיפול בהמו-דיאליזה?
טיפול המו-דיאליזה נמשך לרוב כ- 4 שעות ותלוי בגורמים הבאים:
  • מידת התפקוד של הכליות אצל המטופל
  • כמות הנוזלים הנאגרת בין הטיפולים
  • כמות הפסולת שבגוף המטופל
  • משקל (גודל) המטופל וסוג ציוד הדיאליזה.
במרבית המקרים מתבצעים שלושה טיפולים בשבוע.

מהי דיאליזה פריטוניאלית וכיצד היא עובדת ?
בסוג זה של דיאליזה, הדם מתנקה בתוך גוף החולה. הרופא יבצע ניתוח להכנסת צינורית פלסטית (קטטר) לתוך בטן החולה, לשם השגת גישה לציוד הדיאליזה. בזמן הטיפול החלל שבבטן (החלל הפריטוניאלי) מתמלא בהדרגה (דרך הקטטר) עם נוזל מיוחד, המשמש לדיאליזה מסוג זה. בכלי הדם שבקרום חלל הבטן (הפריטוניאום), זורם דם הכולל את הפסולת, הכימיקלים ועודפי הנוזל אותם, כאמור, יש צורך להרחיק. חומרים מזיקים אלה, נספגים מהדם לתוך הנוזל המוכנס לתוך החלל שבבטן. החומרים המזיקים עוברים לנוזל הדיאליזה מתוך כלי הדם של קרום חלל הבטן. קיימים סוגי דיאליזה פריטוניאלית שונים.

מהם הסוגים השונים של דיאליזה פריטוניאלית ואיך הם עובדים ?

שני סוגי הדיאליזה הציפקית (הפריטוניאלית) העיקריים:
  • הדיאליזה הציפקית המתמשכת כל היממה והמתבצעת ידנית (CAPD),
  • הדיאליזה הציפקית המתבצעת בעזרת מכונה אוטומטית (CCPD).
ה-CAPD, מתבצעת כאמור ידנית, לרוב כ- 5 פעמים ביממה (בבית או בעבודה). בתהליך זה, המטופל מזרים, בעזרת כוח המשיכה (גרוויטציה), שקית נוזל דיאליזה, של 2.5 - 2 ליטר דרך הקטטר, לתוך חלל הבטן. אחרי כמה שעות (כ- 4 שעות) "מחליפים" את הנוזל על ידי הרקה, בעזרת כוח המשיכה - של הנוזל שהצטבר בתוך חלל הבטן - לתוך שקית הרקה ייחודית (שקית הנזרקת לאחר מכן). מבצעים "החלפה" כנ"ל כל פעם, לשם הכנסת נוזל הדיאליזה מחדש. בזמן שנוזל הדיאליזה מצוי בבטן המטופל חופשי לבצע כל פעילות שברצונו לבצע (עבודה, לימוד, בילוי, וכדומה).
ה-CCPD, מתבצעת בדרך כלל בבית, בעזרת "ממחזר" (CYCLER). מכשיר המיועד לכך, הפעולה דומה לנעשה ב- CAPD , רקשבמקרה זה כל המחזורים של הרקת נוזל הדיאליזה והחלפתו מתבצעים אוטומטית, כאשר כל מחזור נמשך שעה וחצי עד שעתיים. כל התהליך מתבצע במשך הלילה תוך כדי שינה.

האם הדיאליזה מרפאת את מחלת הכליות ?

לא. הדיאליזה מבצעת חלק מפעילות הכליות הבריאות, אבל היא לא מרפאת את המחלה הכלייתית. הדיאליזה תידרש לכל אורך חיי המטופל, מלבד מקרה של ביצוע השתלת כליה.

האם הדיאליזה גורמת לחוסר נוחיות ?

הכנסת המחטים בהמודיאליזה, יכולה לגרום לאי נוחות מסוימת, אבל למרבית המטופלים זו אינה בעיה. התהליך עצמו לא מכאיב כלל. עם זאת, לחלק מהמטופלים יכולה להיות ירידה מסוימת בלחץ הדם. כשזה מתרחש, המטופל חש לפעמים בקיבתו ועלול להקיא או לחוש בכאב ראש. יחד עם זאת, בהמשך הטיפול בעיות אלה נעלמות בדרך כלל. בדיאליזה פריטוניאלית אין כלל כאבים או מיחושים חריגים, אם התהליך מבוצע לפי הכללים שמוסברים היטב למטופל בהדרכתו המקדימה לתחילת התהליך.

ממתי קיימים טיפולי דיאליזה ?

המו-דיאליזה ודיאליזה פריטוניאלית, קיימים כפתרונות טיפול מאמצע שנות הארבעים, כתהליך טיפולי מתמשך הדיאליזה הופעלה בשנות השישים והיא משמשת כיום כתהליך רפואי תקני בכל העולם, ה-CAPD, החל למעשה מ-1976. מאז מאות אלפי חולים בכל העולם נעזרים בטיפולים אלה.

מה אורך החיים הצפוי למטופלי דיאליזה ?

עדיין אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, אבל הצוותים הרפואיים והארגונים הרפואיים השייכים, חושבים שהמטופלים יכולים לחיות בדומה לאורך החיים של אנשים להם אין כשל כלייתי.

מהן עלויות הדיאליזה ?

כל עלויות הדיאליזה בארץ, מכוסות על ידי ביטוח הבריאות הממלכתי (ללא השתתפות של החולה).

האם הרגשתם של מטופלי הדיאליזה רגילה ?

מרבית המטופלים חיים חים רגילים (למעט הצורך בטיפולי הדיאליזה). נדרש זמן למטופל ולמשפחתו להתרגל לטיפול.

האם מטופלי הדיאליזה חייבים לשמור על תזונה (דיאטה) מיוחדת ?

כן, קיימת הגבלת תזונה אישית לכל מטופל, אותה קובעת הדיאטנית הנפרולוגית, בהתאם לתוצאות הבדיקות התקופתיות ונתוני המטופל.

האם מטופלי דיאליזה יכולים לנסוע לחו"ל ?

בהחלט כן. מרכזי דיאליזה ומערכת הספקת חומרים (לדיאליזה פריטוניאלית), פזורים בכל העולם.יש לתאם טיפולים (או קבלת חומר לדיאליזה פריטוניאלית), מראש. הצוות הטיפולי במרכז בו המטופל קשור, ישמח לעזור בעניין זה. לכל הרוצים לפעול באופן עצמאי, נא לעיין גם בכתובות הקישור המפורטות באתר זה.

האם מטופלי דיאליזה יכולים להמשיך ולעבוד ?

מטופלים רבים חוזרים לעבודה אחרי שמתרגלים לטיפול. אם עבודתם לא מחייבת עבודה פיזית קשה (כגון הרמת משאות, חפירה וכדומה), אין צורך לשנות את העבודה לה היה המטופל רגיל לפני התחלת טיפול הדיאליזה.
 

בחירת החומר, עיבוד ותרגום ע"י אלכס דובר "העמותה"