הושקה תוכנית למתן החזרים כספיים לתורמי איברים / דן אבן

 
לאחר שנתיים של עיכובים, המרכז הלאומי להשתלות השיק היום (ראשון) תוכנית למתן החזרים כספיים לתורמי איברים חיים. לפי התוכנית, תורמי איברים מן החי, מרביתם תורמי כליה וכן תורמי אונות כבד, יזכו בפיצויים בגובה אלפי שקלים שיחולקו החל מה-20 באוגוסט. הפיצוי יינתן לכל התורמים ממועד אישור חוק ההשתלות ב-1 במאי 2008. לפי הערכות, סכום הפיצויים שיחולק עד סוף 2010 יעמוד על כ-4 מיליון שקלים, וכבר היום ישנם 150 תורמי איברים חיים הזכאים לפיצויים.

יו"ר המרכז הלאומי להשתלות ומנהל המרכז הרפואי רמב"ם, הפרופ' רפאל ביאר, מעריך כי "כיום תורמים 70 עד 80 ישראלים חיים כליות מדי שנה, ולהערכתי המספר יגדל, הודות לפיצויים, למאה בשנה. מדובר בתוכנית לאומית שמטרתה לעודד את ההשתלות בישראל".

במרכז ההשתלות מבהירים כי למרות הפיצויים שיחולקו כבר החל מסוף החודש, ועדה של משרד הבריאות עדיין תידרש לאשר כל בקשה לתרומת איברים מהחי וכי יאושרו רק תרומות שאין בהן חשש ללחץ נפשי על התורם או סחר באיברים. התרומה מן החי פתוחה כיום בישראל בעיקר לקרובי משפחה, לרבות נכדים, סבים, דודים ואחיינים, או לתורמים זרים, בכפוף לאישור הוועדה במשרד הבריאות. לדברי מאיר ברודר, מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות, שסייע בניסוח התקנות, "ההסדר אינו צפוי להעלות משמעותית את מספר התורמים, אך ייתן מענה לתורמים אלטרואיסטים שנמנעו עד כה ממתן תרומה בגלל החשש מפגיעה כלכלית".

כיום ממתינים 683 ישראלים להשתלת כליה, כשזמן ההמתנה הממוצע עומד על ארבע עד חמש שנים, ומתחילת השנה נרשמו כבר 141 ממתינים חדשים. ב-2009 נרשמו 341 ממתינים להשתלות כליה. מתחילת 2010 בוצעו בארץ 41 השתלות כליה מתורמים חיים ו-35 השתלות כליה מתורמים מתים וכן חמש השתלות של אונות כבד מתורמים חיים.

הפיצויים לתורמי איברים חיים עומדים על היקף משכורת של 40 ימים בגין אובדן השתכרות, בסכום השווה לתגמול שמשולם במוסד לביטוח לאומי עבור ימי מילואים. מובטלים ועקרות בית יקבלו החזר בגובה של 40 יום על פי שכר המינימום.

בנוסף יינתנו לתורמי האיברים הטבות כספיות בגובה של עד ל-30 אלף שקל, בכפוף להצגת קבלות ולתקופה של עד חמש שנים. ההחזרים יינתנו עבור נסיעות דרך החזר קבוע של 2,500 שקל ללא צורך בקבלות; ביטוח רפואי משלים ופרטי על ידי החזר של עד ל-55 שקל לחודש לחמש שנים, בכפוף להצגת הפוליסה וקבלות; ביטוח אובדן כושר עבודה והשתכרות בשווי של עד 190 שקל לחמש שנים בכפוף להצגת פוליס וקבלות; ביטוח חיים - בשווי של 120 שקל לחמש שנים בכפוף להצגת הפוליסה וקבלות; חמישה טיפולים פסיכולוגים בעלות של עד 400 שקל לטיפול בכפוף לקבלות, ובלבד שהטיפולים יערכו עד ארבע שנים לאחר התרומה; החזר עבור חופשת החלמה בת 7 ימים רצופים בשווי עד 500 שקל ליום, בכפוף לקבלות, ובלבד שהחופשה היא עד שלושה חודשים לאחר התרומה.

לתורמי איברים ממאי 2008 יינתנו החזרים גם בגין חופשת החלמה וטיפולים פסיכולוגים בהתאם להוראת השעה שאושרה בוועדת הבריאות של הכנסת. משרד האוצר אישר לאחרונה את מתן ההטבות שיחולקו ישירות מהמרכז ההשתלות, ועד סוף 2010 כבר הוקצה עבורם סכום של 4 מיליון שקל. גובה הסכומים יעודכן אחת לשנה.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום דיווח ביאר כי הסכומים יינתנו לכל תורמי איברים חיים לחולים ישראלים, ובכללם תורמי איברים המגיעים ארצה מחו"ל במטרה לתרום לחולים ישראלים, בהם תורמים מהקהילה החרדית בארה"ב, בכפוף לאישור הוועדה במשרד הבריאות. ההחזרים שאושרו יוצאי דופן ברמה העולמית, ולדברי עו"ד ברודר, "אנו הופכים למדינה מובילה בעולם בהגנה על תורמי איברים מן החי". במדינות מערב רבות ניתנים כיום פיצויים כספיים לתורמי איברים חיים, לרוב בסכומים קבועים ולא על פי גובה המשכורת, לרבות בארה"ב, צרפת, גרמניה, בריטניה, אוסטרליה, קנדה, תורכיה וערב הסעודית.

לדברי ד"ר רותי רחמימוב, מהמחלקה הנפרולוגית בבית החולים בלינסון, "טיפול דיאליזה בהמתנה להשתלת כליה אורך 4 עד 5 שעות, שלוש פעמים בשבוע, ומכביד ומגביל את החולים, לרבות הצורך בהגבלות תזונתיות והגבלה ביכולת הפריון בנשים. לאחר השתלת הכליה המצב חוזר לקדמותו, ונצפית הארכה באורח החים הצפוי".

בנוסף, במשרד הבריאות בוחנים כיצד לקצוב את המועד בו יינתן לתורמי האיברים מן החי פטור ממס בריאות, בהתאם להצעת חוק שיזם של ח"כ אריה אלדד. נכון לעתה מסתמן כי הפטור יינתן לתקופה הדומה לזו שהוכרה בתקנות- תקופה של עד חמש שנים.

באוקטובר יבוצע המהלך הבא של מרכז ההשתלות, במסגרתו תתאפשר הקדמה בתורי ההמתנה להשתלות לחתומים על כרטיס תורם איברים, וזאת לצד קמפיין תקשורתי גדול המתוכנן בימים אלה במרכז הלאומי להשתלות. במקביל בוחנים במשרד הבריאות תיקון חקיקה שיאפשר קידום בתורי ההמתנות להשתלה גם לתורמי איברים מן החי