ההשתלה: חיים חדשים

 
כפי שידוע כאשר כליות מפסיקות לפעול קיימים שלושה דרכים לטיפול: המודיאליזה, דיאליזה פריטוניאלית והשתלת כליה. מטופלים רבים חושבים שהשתלה מוצלחת מאפשרת איכות חיים כי מאפשרת יותר חופש פעולה ולרוב מתקשרת לרמות אנרגיה גבוהות יותר ולדיאטה פחות חמורה. בקבלת ההחלטה לדרך העדיפה לכל אחד, יתכן ששיחה עם אנשים שעברו השתלה תתרום להבנתכם את הנושא. בכל מקרה חייב המועמד לשמוע דעתו של רופא מומחה, ואת דעת בני משפחתו הקרובים.

מה היא השתלת הכליה ?
השתלת הכליה היא ניתוח במסגרתו אדם שכליותיו כשלו, מקבל כליה חדשה שתוכל לקבל על עצמה לנקות את דמו. קיימת השתלה מהחי או מתורם שאינו בחיים (ראה מידע בסיסי).

מה היא דחייה של כליה מושתלת ?

הסיבוך החמור ביותר שיכול להתרחש אחרי ניתוח ההשתלה - הוא דחיית הכליה המושתלת. המערכת החיסונית של הגוף תוקפת כל חומר זר כגון חיידק (בקטריה). מערכת הגנה זו של הגוף יכולה לזהות את הרקמות המושתלות כ"זר", ולפיכך תתקוף את הפולש החיצוני הזה. המטופל מקבל מדי יום תרופות המונעות דחיה כזו. מרבית המטופלים מקבלים 3 סוגי תרופות כאלה. הסוג העיקרי בדרך כלל הוא: הטקרולימוס (פרוגראף) או הציקלוספורין (סנדימון, נאוראל, גנגראף וכדומה). בנוסף נוטלים במקרים רבים סטרואיד מסוים (פרדניזון). הסוג השלישי של התרופות הוא: מיקופנולט מופטיל (סלספט) או אזאטיאופרין (אימורן) או רפאמיצין (רפאמון). יתכן צורך בטיפול נוסף מסייע אם ישנם סימני דחייה. הבדיקות התקופתיות שאחרי ההשתלה מיועדות לאתר מוקדם ככל שאפשר, סימני התחלת דחיה. בכלל בנושא פיתוח תרופות נגד דחיה, מתקיים מאמץ מתמשך, לשיפור סוגי התרופות המשתנים מדי פעם.

מה היא השפעת תופעות הלוואי (הלא רצויות) של התרופות נגד דחיה ?

לתרופות אלה מגוון רחב של תופעות לוואי, כתוצאה מדיכוי ההגנה החיסונית של הגוף. למרבה המזל רוב תופעות הלוואי ניתנות לתיקון אצל מרבית המטופלים. עם הופעת תופעות לוואי כאלה, משנים בדרך כלל מינוני תרופה או את סוגה ומביאים לרוב לתוצאה הרצויה. חלק מההשפעות השליליות הנ"ל כוללות עליה בלחץ הדם, תוספת משקל (השמנה), ורגישות לדלקות או לגידולים. לפעמים נדרשת הוספת תרופות להורדת לחץ הדם, למניעת דלקות, למניעת כיב קיבה ועוד. הטיפול התרופתי ייקבע תמיד על ידי הרופא המומחה.

מה הסיכויים שכליה מושתלת תמשיך ותתפקד כהלכה ?

ישנם מספר גורמים המשפיעים על הצלחת ההשתלה. תוצאות השתלות משתפרות בהתמדה עם התקדמות המחקרים בנושא. כאשר הכליה המושתלת נדחית, ניתנת אפשרות לחלק מהמטופלים לבצע השתלה שניה.

מה בענין הדיאטה ?

כללית, המושתלים כחולי כליה אחרים, נדרשים לעיתים קרובות לדיאטה. ביחס לדיאטה של המטופלים בדיאליזה, הדיאטה למושתלים נוחה יותר. אורך הזמן בו המטופל נדרש לשמור על דיאטה מסוימת משתנה לכל מקרה. ההתקדמות נמצאת באופן כללי במעקב רפואי צמוד ושינויים בדיאטה יתבצעו לפי החלטת הרופא והדיאטנית. לפי הצורך.
 

מבוסס על מידע שתורגם מ"הקרן האמריקאית הלאומית לכליה".