האינטרפול בעקבות ישראלי החשוד בסחר באיברים

 
משה הראל, אזרח ישראלי, מבוקש בידי האינטרפול בחשד לסחר באיברים בקוסובו. כך מדווחות סוכנויות הידיעות במדינה. על פי הדיווח, לפחות שישה בני אדם נוספים, ביניהם בכיר לשעבר במשרד הבריאות של קוסובו מואשמים במעורבות ברשת בינלאומית שסחרה באיברים.

מכתב האישום שהוגש עולה כי הראל היה אחראי על איתור, גיוס והעברת הקורבנות שנתנו את האיברים. כמו כן, היה אחראי הראל על ווידוא העברת הכסף תמורת הכליות.

על פי כתב האישום השישה, חברי הרשת לקחו כליות מאנשים דלי אמצעים, תוך שהם מבטיחים להם תמורתם תשלום. אולם, בפועל הם הונו את התורמים, ומכרו את הכליות תמורת כ-100 אלף אירו עבור כל כליה, בעוד התורמים קיבלו סכום נמוך בהרבה ממה שהובטח להם. על פי כתב האישום, הארגון הביא כ-20 תורמים ממדינות שונות לקוסובו תוך שהוא מפזר להם הבטחות כי ישלם להם תמורת הכליה סכום שנע בין 80 אלף ל-100 אלף אירו. בפועל, קיבלו התורמים כ-20 אלף אירו, ולעיתים לא קיבלו דבר. על פי דיווחי סוכנויות הידיעות הארגון איתר אנשים ממולדובה, קזחסטאן, רוסיה וטורקיה, המתגוררים באזורים עניים או שסבלו ממצוקה כלכלית.

בין העצורים, חמישה בני אדם תושבי קוסובו, ביניהם אילאיר ררקאג', בכיר לשעבר במשרד הבריאות של קוסובו. על פי החשד, מנהיג הקבוצה היה לוטאפי דרוויש,מנתח תושב קוסובו. ב-2006 הגיע דרוויש לכנס רפואי באיסטנבול שם ניסה לאתר אדם נוסף שיוכל לסייע לו בהשתלות. כעבור שישה חודשים יצר עימו קשר סונמז.

בנוסף להראל, מחפש האינטרפול אחר אזרח טורקי בשם יוסוף סונמז. סונמז היה נתון לחקירה במספר מדינות אחרות, בכללן טורקיה, בשל חשד לסחר באיברים והסרת איברים. מהחקירה עולה כי דרוויש וסונמז ביצעו את הניתוחים במרפאה פרטית, שנוהלה על ידי בנו של דרוויש, ארבאן דרוויש, שגם נגדו הוגש כתב אישום.