בשבועיים: עלייה של פי 10 בחתימה על אדי / ד"ר איתי גל

 
במרכז להשתלות מרוצים. מאז שיצאה לדרך התוכנית המהפכנית לקדימות בהשתלות איברים לחתומים על כרטיס אדי - נרשמה עלייה חדה במספר המצטרפים למאגר: "בחודש רגיל אנחנו מחתימים כ-3,000 - בשבועיים האחרונים הצטרפו 15,000"
ד"ר איתי גל - פורסם 2.12.10

הישראלים פותחים את הלב: בשבועיים האחרונים, מאז יצאה לדרך התוכנית המהפכנית לקדימות בתור להשתלות לחותמי כרטיס אדי,הצטרפו 15 אלף איש למאגר; זאת, בהשוואה לכ-3,000 איש שמצטרפים לאדי בחודש. העלייה החדה במצטרפים מיוחסת גם לקמפיין נרחב שהפיק המרכז הלאומי להשתלות איברים.

הקמפיין של אדי, שהושק במקביל לתוכנית הקדימות החדשה, יצא לדרך בצילם של נתונים לא מעודדים לפיהם מאות ישראלים ממתינים עדיין להשתלת איברים, אולם רק 56% מהציבור מוכן לחתום על כרטיס אדי. בפועל חתומים על הכרטיס רק כ-10% מהציבור. זאת, למרות ש-83% מהציבור סבור שתרומת איברים מצילה חיי אדם.

חותמים עכשיו:
לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

פרויקט תורמים לחיים:
מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

כיכר רבין נרתמת למאמץ
במרכזו של הקמפיין השנה עמדה יעל אלוני בת ה-11 שעברה השתלת לב. יעל קיבלה את הלב בעקבות תרומת משפחתו של הילד עומרי גילור ז"ל. בקמפיין הוצג גם חוק קדימות האיברים הקובע כי החתומים על הכרטיס לתרומת איברים והמצטרפים במהלך שנת 2011 יהיו זכאים לקדימות להשתלה כבר בתחילת שנת 2012. אלו שיצטרפו לאחר סוף שנת 2011 יהיו זכאים לקדימות בתור להשתלת איברים החל משלוש שנים לאחר מועד החתימה.
במסגרת הקמפיין שהוצג בכל אמצעי התקשורת, נרתמה גם עיריית תל אביב לטובת הנושא: בכיכר רבין הוצב קיר ענק עליו עולות תמונות של החותמים על כרטיס אדי המסכימים לכך. דוכני החתמה פזורים בכל רחבי הארץ, ברשת קניוני עזריאלי, ברכבת ישראל, באוניברסיטאות וברחובות מרכזיים.
 
 

אחד ה"קירות" בכיכר רבין. חותמים ומונצחים (צילום: דבורה שרר)

 
"את המשפט כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם שלם אנחנו רואים קורם עור וגידים כל פעם מחדש", אומרת דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות,
"ברגע האובדן הכואב של האדם היקר, הידיעה שתרמתם את איבריו להצלת חיים מקלה על המשפחה, בפרט אם זה היה רצונו. אני מקווה שעם ישראל ימשיך לפתוח את הלב ויחתום על הכרטיס החשוב ביותר בחיים".
נכון להיום ממתינים למעלה מ-1,200 אנשים בישראל להשתלת איברים, מתוכם 25 ילדים. בין החולים ממתינים במצב קשה 150 איש להשתלת לב, 670 להשתלת כליות, 150 להשתלת כבד ו-50 להשתלת ריאות דחופות. בנוסף ממתינים כ-300 חולים להשתלת קרניות.