בעיות מין אצל חולי כשל כלייתי סופני (מטופלי דיאליזה)

 
לחלק מהמטופלים אין כלל בעיות מין, אבל לרבים יש בעיות אלה.
הסיבות לבעיות מין אצל מטופלי דיאליזה
הסיבות לכך יתכן שכוללות:
  • בעיות הורמונליות. - רמת ההורמונים השולטים על יחסי המין יכולה להיות גבוהה או נמוכה מדי.
  • תרופות. - חלק מהתרופות עלולות להקטין את הרצון לקיום יחסי מין.
  • עייפות. - עייפות הנגרמת מתת-דיאליזה או מאנמיה.
  • גורמים נפשיים. - המטופלים המצויים במתח, בדיכאון או בחרדה, לא חשים צורך בקיים יחסי מין.
  • בעיות ביחסים בין בני הזוג. - לחץ ביחסים עם בן/בת הזוג (בעיות הקיימות אולי עקב טיפול הדיאליזה) יכול להשפיעעל יחסי המין בין בני הזוג.

הבעיות אצל הגברים

אצל הגברים, תתכן בעית העדר און (כוח גברא). ישנן דרכים רבות לטיפול בבעיה. הרופאים יבדקו תחילה סיבות אפשריות בתחום תת-הדיאליזה או האנמיה, תוך שיקולי טיפול הולם. כמו כן ישנם טיפולים פיזיים מקובלים לטיפול באין אונות (תרופות וטכניקות פיזיות המקובלות אצל רופאים מומחים בתחום). שני מחקרים הצביעו לאחרונה שגלולת הוויאגרה, יעילה למטופלי דיאליזה, באותה מידה כמו לאנשים שאינם סובלים מבעיות כליתיות. עם זאת יש לזכורשההצלחה לא מובטחת למטפלים עם תרופה זו כי חלק מהמטופלים לא מגיבים אליה. מטופל דיאליזה רשאי לקבל מרופא תרופה זו.

הבעיות אצל הנשים:
כאשר נשים מטופלות דיאליזה, חשות העדר תשוקה ליחסי מין, או העדר יכולת לאורגזמה, הרופא יבדוק תחילה סיבות אפשריות שבתחום טיפול הדיאליזה, כגון תת-דיאליזה או אנמיה, או סיבות הקשורות לתרופות שהמטופלת מקבלת. יתכנו שינויים במחזור ויכולת הכניסה להריון קטנה משמעותית, ביחס למצבה מלפני הכשל הכליתי.הנושא מחייב קבלת הסברים מהרופא הנפרולוג המטפל.

בעיות נפשיות עקב כשל כלייתי (למטופל הדיאליזה).

מטופל הדיאליזה מתמודד, בנוסף לבעיות הפיזיולוגיות שלו (הטיפול במחלתו), בבעיות נפשיות היכולות להביא לדאגה, דיכאון, תיסכול ו/או כעס כלפי מחלתו.
גם לבעיות נפשיות אלה, השפעה אפשרית על חיי המין של המטופל.

הערת מערכת
ניתן להעזר בצוות הרפואי והסוציאלי, לקידום הטיפול גם בבעיות אלה.

תורגם מתוך האתר האנגלי kidney patient guide"" שכתובתו נמצאת בקישורים באתרנו, המומלצים לכל חברינו
המערכת מודיעה בזה, על הקשר שנוצר עם מנהלי האתר הנ"ל, שהסכימו לשימוש בחומר הכלול באתר הנ"ל לתועלת חברי העמותה, (בציון המקור כמקובל.)