בדיקות פשוטות היכולות להציל את חייך! תפעל עכשיו!

 
 
מאמר מערכת המתורגם מאתר ארגון הלאומי לכליות האמריקאי (ה-N.K.F ׂׂ).
ישנן בדיקות המסוגלות לגלות נוכחות מחלת כליות כרונית(C.KD.). קשה להאמין אבל בדיקות שתן ודם פשוטות יכולות להציל חיים, ממש!
כך יתגלה מצב של תפקוד כלייתי לקוי. כליות בריאות מסננות ומסלקות הפסולת מהגוף, מאזנות נוזלי הגוף, משחררות הורמונים ומאזנות לחץ הדם, מייצרות פן של ויטמין D המקדם מבנה עצמות חזק,ומבקרות ייצור תאי הדם האדומים. מחלות כליות כרוניות יכולות להוביל למחלות לב, ללחצי דם גבוהים ולאנמיה, ויכולות להוביל למוות בהעדר הבחנה וטיפול מוקדם ככל האפשר!
 
 
 
 
 
 
 

תוודא שעשית את הבדיקות שלהלן, אם קיימת אצלך מקדם סיכון למחלת כליות כרונית, כגון לחץ דם גבוה, מחלת לב, סכרת, היסטוריה משפחתית של מחלות כליות כרוניות, או היסטוריה אישית או משפחתית של חלבון ודם בשתן. קבוצה אחרת שמומלץ לה להישמר ותבצע הבדיקות - הינה של בני מעל 60 ויותר וקבוצות אתניות המוכרות כבעלי רגישות יתרה להתפתחות מחלת כליות.
  • בדיקת שתן לגילוי סימני דם בשתן (המטוריה) ו/או לגילוי חלבון בשתן. אלה סימנים שהכליות לא מסננות הפסולת כראוי ושהכליות נפגעו. הפרוטאין העיקרי שעשוי להימצא בשתן כאמור זה החלבון(האלבומין). מאחר ותוצאה של אלבומין גבוהה בשתן יכולה להיגרם מסיבות אחרות חוץ ממחלת כליות כרונית, הרופא המטפל שלכם ירצה לעקוב אחרי תוצאות חוזרות במהלך מספר שבועות. דם בשתן יכול להגרם גם מבעיות בדרכי השתן, כולל משלפוחית השתן. ידרשו בדירות נוספות למיקוד הענין והרופא המטפל ידריך אותכם בהמשך.
  • בדיקה שונה המסוגלת לאתר כמויות מזהריות של פרוטאין בשתן(מיקרו-אלבומינוריה) יכולה גם להיות מומלצת עלידי הרופא המטפל-לאנשים שבקבוצות סיכון למחלות כליות כרוניות. כמות פרוטאין(אלבומין בעיקר) בשתן-הינה סימן ראשוני להתפתחות מחלת כליות כרונית.
  • בדיקת שיעור הסינון הגלומנורלי (GFR) ניתן לבצע עלידי בדיקת דם לקראטינין. זו בדיקה חשובה ביותר למידת תיפקוד הסינון של הכליות ושל מידת סילוק הפסולת ומידת השמירה על מידת הנוזלים הנכונה-של הכליות. משתמשים בנתונים של בדיקת הקראטינין יחד עם התחשבות בגילכם, משקל גוף, גזע ומין - לחישוב מספר שעור הסינון (GFR). הערך הנורמלי של הGFR- למבוגרים הינו מעל 90 מיליליטר לדקה.

רמת התיפקוד הכליתי ורמות מחלת הכליות שתיתכן וקיימת, מתוארת לפי GFR בהתאם יוזמה קביע כמותית של הארגון הלאומי האמריקאי לכליות(ה-NFK) :
דרגה 1:
תאור:נזק לכליות (כגון דם או פרוטאינים בשתן) יחד עם שעורי פילטרציה נורמליים (GFR מעל ל 90)

דרגה 2:
נזק לכליות עם הקטנה מזערית בשיעור הסינון:ׂGFR בין 60 ל 90.

דרגה 3:
תאור: הקטנה מתונה בשיעור הסינון: GFR 30 עד 59.

דרגה 4:
תאור: הקטנה משמעותית בשיעור הסינון:GFR בין 15 ל 29.

דרגה 5:
תאור: כריסת הכליות(נדרש טיפול בדיאליזה או השתלת כליה) GFR פחות מ15.

גילוי מוקדם על ידי בדיקות עשוי למנוע במחלת כליות כרונית להפוך לכשל כליתי של כריסת הכליות ובמיוחד לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון-כך אמרנשיא הארגון האמריקאי לכליות (ה NFK) הרופא אלן קולינס.